Jakie podkłady higieniczne wybrać? Podkłady jednorazowe czy wielorazowe?

Przeczytano 949 razy
 

Podkłady higieniczne jednorazowe oraz wielorazowe są bardzo pomocne podczas opieki nad osobą nietrzymającą moczu, poruszającą się na wózku inwalidzkim lub obłożnie chorą. Podkłady chłonne sprawdzają się dobrze także podczas różnych zabiegów oraz w okresie połogu. Które wybrać, jednorazowe czy wielorazowe? Odpowiadamy na to pytanie.

Podkłady jednorazowe i podkłady wielorazowe – podobieństwa i różnice

Podkłady wielorazowe charakteryzują się wysoką chłonnością. Tego typu podkłady higieniczne są wybierane najczęściej jako ochrona na wózki inwalidzkie, łóżka i fotele w przypadku osób mających problemy z trzymaniem moczu. Służą dobrze także do codziennej higieny oraz jako ochrona przed zabrudzeniem podczas przebierania czy też karmienia.

Podkłady nieprzemakalne wielorazowe gwarantują, że wilgoć nie przedostanie się dalej, np. do głębszych warstw materaca. Można je wymieniać i prać, co generuje duże oszczędności. Minusem tego rozwiązania jest to, że nieprzemakalne materiały, z których został wykonany podkład wielorazowy nieprzemakalny, mogą utrudniać skórze oddychanie. Z tego powodu podkłady wielorazowe na łóżko dla dorosłych nie są zalecane dla osób z wrażliwą skórą i alergików.

Podkłady jednorazowe są stosowane zarówno przy opiece nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, jak i po narodzinach dziecka. Wyrób medyczny najczęściej tworzy warstwa celulozy oraz folia, niektóre modele posiadają dodatkową warstwę absorbującą. Materiały te nie nadają się do prania, w związku z czym po każdym użyciu należy wyrzucić podkład higieniczny.

Podkłady chłonne są pomocne przy takich czynnościach jak mycie malucha czy też zmiana pieluch. Są również polecane do stosowania podczas zmiany opatrunku na ranach oraz dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Podkłady jednorazowe nie są jednak zalecane do ochrony przed wilgocią w trakcie snu, ponieważ mogą one wysunąć się spod ciała.

Jakie podkłady higieniczne wybrać?

Podkłady higieniczne dla dorosłych stanowią niezastąpione element opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub pacjentami, którzy borykają się z problemem nietrzymania moczu. Dodatkowe zabezpieczenie pozwala zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii w głębokich warstwach wózka inwalidzkiego, materaca czy też fotela.
Jaki podkład higieniczny wybrać? To zależy od potrzeb. Zawsze warto wybierać podkłady większe od zabezpieczanej powierzchni. Wtedy mamy pewność, że podkład higieniczny nie będzie się przesuwać ani rolować i będzie dobrze chronił dany materac, wózek inwalidzki lub fotel.

W matopat24.pl są dostępne np.:

  • podkłady jednorazowe małe 60 × 90, np. podkłady na łóżko 90 × 60 Akuku Senior lub podkłady Seni 60 × 90 – wyrób medyczny jest komfortowy i bezpieczny dla skóry, jego przeznaczeniem jest ochrona materaców, foteli oraz wózków inwalidzkich przed wilgocią i zabrudzeniami;
  • podkłady jednorazowe duże 90 × 170, np. podkłady Seni Soft super ochronne lub podkłady jednorazowe Seni Soft Super Dry – wyroby z wkładem chłonnym mogą być stosowane jako ochrona materaca lub wózka inwalidzkiego podczas wykonywania toalety, w modelu Super Dry zastosowano dodatkowo wkład z superabsorbentem, który zapewnia jeszcze lepszą ochronę;
  • podkłady wielorazowe o większych rozmiarach, np. podkłady Halcamp – wysokiej jakości zabezpieczenie chroni przed wilgocią, dzięki antyalergicznemu materiałowi może być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Produkt znajduje zastosowanie w służbach zdrowia, hotelach i sanatoriach.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go