Bella

Maseczki ochronne czy chirurgiczne - jakie wybrać? Czym się różnią? Gdzie kupić maseczki?

Przeczytano 2 109
 

Maseczki ochronne i chirurgiczne to podstawowe produkty ochrony osobistej, służące do skutecznego zabezpieczenia przed drobnoustrojami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą kropelkową. Jakie maseczki sprawdzą się najlepiej? Czym różnią się od siebie poszczególne modele maseczek? Kiedy powinniśmy je nosić i gdzie kupić? Na te i inne zagadnienia odpowiadamy w poniższym artykule.

Maseczki ochronne jednorazowe

Maseczki ochronne jednorazowe stanowią skuteczne zabezpieczenie przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Chronią nie tylko użytkownika, ale także osoby będące w jego bezpośrednim otoczeniu. Właśnie dlatego noszenie masek wymagane jest podczas operacji, zabiegów medycznych oraz w czasie szalejącej pandemii i stanowi najskuteczniejszy środek ochrony indywidualnej.

Dobrej jakości maski ochronne powinny cechować się wysoką skutecznością filtracji, a jednocześnie nie ograniczać swobodnego oddychania. Nie powinny przesłaniać także pola widzenia i utrudniać mówienia. Dzięki wyposażeniu w kształtkę na nos i elastyczne uchwyty mocujące doskonale dopasowują się do twarzy, nie powodując dyskomfortu u użytkownika. Wiele marek oferuje również możliwość wyboru rozmiaru produktu, aby jeszcze lepiej przylegał do twarzy.

Maski jednorazowe, aby były w pełni skuteczne, należy regularnie wymieniać i bezwzględnie utylizować po każdym użyciu. Najlepszym wskaźnikiem, sugerującym konieczność zmiany maski jest moment, kiedy staje się wilgotna. Wilgoć w maseczce sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkownika.

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować maski jednorazowe?

Równie ważne co dobór odpowiedniego produktu jest jego prawidłowe założenie i zdjęcie z twarzy, a także przestrzeganie podstawowych zasad higieny chroniących przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niezachowanie odpowiedniej ostrożności może przyczynić się do całkowitej redukcji skuteczności maseczki, a tym samym zarażenia się wirusem rozprzestrzeniającym się drogą kropelkową. Jak zatem prawidłowo korzystać z maseczek ochronnych?

Przed założeniem maski należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Odpowiednio nałożona maska ochronna powinna zakrywać nos, usta i podbródek, nie odstając od twarzy. Podczas korzystania z maski nie powinno się jej dotykać, a gdy stanie się wilgotna lub nieszczelna, należy bezwzględnie wymienić ją na nowy model. Zdejmowanie maseczki ochronnej powinno nastąpić poprzez odchylenie gumek mocujących, maski nie należy dotykać za przedni materiał.

Warto podkreślić, że utylizacja zużytej maseczki powinna przebiegać w ściśle określony sposób, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia osób postronnych. Może stanowić odpad komunalny lub medyczny. Maska osoby zdrowej może zostać wyrzucona do odpadów zmieszanych. Zupełnie inaczej powinna przebiegać utylizacja maseczki wykorzystanej przez osobę chorą, z objawami gorączki i kataru. Wówczas powinna być traktowana jako odpad medyczny, a zatem spalona lub wyrzucona do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia masek ochronnych?

Sytuacja epidemiczna na świecie związana z pandemią Covid-19 zmusiła populację do korzystania z maseczek ochronnych w ramach ochrony osobistej. Obowiązujące regulacje zmieniają się wraz ze wzrostem lub spadkiem zakażeń, ale warto podkreślić, że z obowiązku noszenia maseczek w Polsce ustawowo zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenie rozwoju,
  • zaburzenie psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa,
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Maski ochronne dzieli się głównie ze względu na stopień właściwości filtrujących i kształt. Wśród maseczek wyróżniamy następujące warianty: maski chirurgiczne, maski antywirusowe, maski przeciwpyłowe oraz półmaski. Przyjrzyjmy się bliżej tym pierwszym.

Maski chirurgiczne - jak i kiedy je nosić?

Maski chirurgiczne to produkty ochronne jednorazowego użytku, znajdujące zastosowanie szczególnie w sektorze medycznym. Mogą je nosić jednak także osoby, w przypadku których stwierdza się podejrzenie lub objawy koronawirusa i innych chorób zakaźnych. Maski chirurgiczne skutecznie zabezpieczają przed cząstkami, których średnica nie przekracza 100 μm. Stanowią także barierę dla płynów ustrojowych, takich jak ślina, krew i limfa, mogących przedostać się na osobę zdrową. Maski tworzą barierę między ustami i nosem użytkownika a zakaźnymi cząsteczkami środowiska zewnętrznego. Jednocześnie takie maseczki ograniczają wydostawanie się cząstek na zewnątrz, zapobiegając zakażeniom osób postronnych.

Norma europejska EN 14683:2019 określa standardy dotyczące stopnia filtracji maseczek chirurgicznych, na podstawie których dzieli się je na następujące klasy ochrony:

  • FFP1 – usuwa co najmniej 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu,
  • FFP2 - usuwa co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu,
  • FFP3 – usuwa co najmniej 99% cząsteczek znajdujących się w powietrzu.

Najczęściej stosowanym typem maseczki chirurgicznej jest Typ II (FFP2). Przykładowo, maski Matopat Surgimask, klasyfikujące się w powyższej kategorii, wykazują skuteczność filtracji bakteryjnej na poziomie wyższym lub równym 98%. Co ważne, maski chirurgiczne powinny być wykonane z 3-warstwowej, bezwonnej włókniny polipropylenowej bezpiecznej dla użytkownika i umożliwiającej swobodne oddychanie.

Czy maseczki jednorazowe można dezynfekować?

Maseczki jednorazowe, powinno się wyrzucać zaraz po użyciu. Wszelkiego rodzaju czyszczenie lub dezynfekcja są absolutnie niewskazane, ponieważ mogą uszkodzić strukturę produktu, a tym samym pozbawić go podstawowej funkcji, jaką jest ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Warto pamiętać, że regularnej dezynfekcji powinny podlegać nasze dłonie oraz przedmioty codziennego użytku, na których zbierają się bakterie. Wirus może przetrwać na powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny często dotykanych przedmiotów - klamek, włączników światła, elektroniki użytkowej (telefonów, laptopów), kart płatniczych, okularów, kluczy. Sprawdzone sklepy medyczne, np. Matopat24, oferują klientom szeroki wybór preparatów znanych marek przeznaczonych do dezynfekcji rąk i powierzchni, których nie powinno zabraknąć osobom dbającym o bezpieczeństwo swoje i innych.

Gdzie i w jakiej cenie kupić maseczki?

Maseczki ochronne i chirurgiczne stały się produktem powszechnego użycia zaraz po wybuchu pandemii Covid-19, dlatego można je kupić niemal w każdej drogerii, sklepie wielobranżowym, markecie czy kiosku. Mimo tego najlepiej zdecydować się na zakup maseczek w sprawdzonym sklepie medycznym lub aptece. Wybierając maseczki z zaufanego źródła dajemy sobie pewność, że będą produktem najwyższej jakości i spełnią swoją najważniejszą rolę, czyli ochronią nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Ile kosztują maseczki?

Cena maseczek uzależniona jest przede wszystkim od wybranego modelu. Najprostsze, a jednocześnie nadal skuteczne maseczki jednorazowego użycia kosztują obecnie nawet kilkadziesiąt groszy za sztukę. Warto wybierać opakowania zbiorcze - niska cena umożliwia zakup większej ilości produktu i używanie go z zachowaniem należytych środków ostrożności, a także utylizowanie po każdym pojedynczym nałożeniu na twarz.

Droższe maski ochronne to najczęściej produkty wielokrotnego użytku oraz maski z jonami srebra lub filtrami. Jednak warto podkreślić, że nie każda droższa maska chroni skuteczniej niż maseczka jednorazowa. Wybierając model produktu należy przede wszystkim ocenić, który wariant będzie wygodniejszy w codziennym użyciu. Zaopatrzenie się w dobrej jakości maseczki chirurgiczne może okazać się wystarczające.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 475

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
12 602

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 925

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 380

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 466

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 966

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej