Opatrunek hydrożelowy – czym jest? Jak i kiedy go używać. Gdzie i za ile można kupić?

Przeczytano 4 339 razy
 

Opatrunki hydrożelowe znajdują zastosowanie w leczeniu ran martwiczych, takich jak odleżyny czy też owrzodzenia żylne. Jak je stosować? Dlaczego warto? Gdzie można kupić opatrunki hydrożelowe w dobrej cenie? Zapraszamy do lektury.

Czym są opatrunki hydrożelowe?

Opatrunki hydrożelowe to opatrunki produkowane z polimerów o galaretowatej strukturze. Są one sterylne i bardzo wytrzymałe. Opatrunek hydrożelowy wyróżnia się od innych opatrunków specjalistycznych, między innymi tym, że nie przykleja się on do rany, dzięki czemu plastry hydrożelowe zmienia się praktycznie bezboleśnie.

Jak i kiedy stosować opatrunki hydrożelowe?

Opatrunek hydrożelowy to opatrunek jednorazowego użytku. Stosuje się go na rany płytkie oraz głębokie, suche, z niewielkim wysiękiem. Plastry hydrożelowe gojące odgrywają istotną rolę w leczeniu owrzodzeń żylnych oraz odleżyn. Wykorzystuje się je także w przypadku otarć, stłuczeń, obrzęków, oparzeń oraz innych, trudno gojących się ran.

Opatrunek hydrożelowy na owrzodzenia

Plastry hydrożelowe gojące nawilżają ranę i oczyszczają ją, sprzyjając gojeniu. Wymiana opatrunku zależy od intensywności wysięku, powinna ona być przeprowadzana co 1-3 dni.

Plastry hydrożelowe na odleżyny

Opatrunek hydrożelowy przyspiesza regenerację rany także w przypadku odleżyn. Plastry należy wymienić na nowe przed upłynięciem doby.

Plastry hydrożelowe na oparzenia – sposób aplikacji zależy od przyczyny oparzeń

Ponieważ najczęstsze przyczyny oparzeń termicznych to kontakt z gorącym przedmiotem, cieczą, parą, płomieniem lub gazem w domu i w takich sytuacjach kluczowa jest pierwsza pomoc, warto zapoznać się ze sposobem aplikacji plastrów hydrożelowych na oparzenia.
Opatrunek hydrożelowy na oparzenia nakłada się po uprzednim schłodzeniu rany strumieniem zimnej wody i jej osuszeniu. Po jego zastosowaniu poszkodowany będzie odczuwać mniejszy ból oraz znacznie zmaleje ryzyko zakażenia rany. Wymiana opatrunku na nowy powinna nastąpić w ciągu doby.

Hydrożel na oparzenia II oraz III stopnia

W przypadku poważniejszych oparzeń należy jak najszybciej zaaplikować plastry hydrożelowe na oparzenia i następnie zgłosić się do specjalisty. Aby możliwe skuteczne leczenie, konieczne jest zmierzenie rozległości oparzenia. W tym celu należy zastosować tzw. regułę dziewiątek lub też regułę Wallace’a, czyli podzielić skórę na odpowiednie rejony odpowiadające 9% powierzchni skóry. W przypadku dzieci należy zastosować regułę piątek – w tym celu powierzchnię skóry dziecka trzeba podzielić na obszary, które odpowiadają 5% oraz wielokrotności tej wartości. Natomiast oparzenia występujące na całym obszarze ciała mierzy się zgodnie z regułą dłoni – jej powierzchnia odpowiada 1% powierzchni ciała.

Opatrunek hydrożelowy na inne rany trudno gojące się

W przypadku innych ran trudno gojących się założenie opatrunku wymaga uprzedniego przemycia roztworem soli fizjologicznej i osuszenia. Następnie można zaaplikować plaster w formie żelu. Opatrunek wymaga stabilizacji i zabezpieczenia jałowym bandażem lub przylepcem. Zmiana opatrunku zależy od stopnia sączenia się rany, początkowo niezbędna jest wymiana raz na dobę, później wystarczy raz na trzy dni.

Właściwości hydrożelu

Opatrunki żelowe są dostępne w postaci plastrów oraz żelów wyciskanych na ranę prosto z tubki. W porównaniu z innymi rodzajami hydrożelowy opatrunek lepiej pochłania wysięk, przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowej wymiany gazowej i wilgotności niezbędnej do gojenia. Dzięki temu, że hydrożelowe plastry na oparzenia są przezroczyste, możliwa jest stała obserwacja rany bez konieczności ich zdejmowania.

Co jeszcze wyróżnia hydrożel? Opatrunek:

  • dobrze przylega do rany, bez przyklejania się do niej;
  • jest wytrzymały i może być stosowany na trudno dostępne miejsca, np. stawy;
  • koi miejsce urazu oraz uśmierza ból;
  • nie wywołuje alergii;
  • wspomaga procesy oczyszczania rany z komórek martwiczych;
  • zapewnia odpowiednie pH;
  • zmniejsza ryzyko zakażenia rany.

Gdzie i za ile można kupić opatrunki hydrożelowe?

Opatrunki hydrożelowe są dostępne w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl. Plastry hydrożelowe oraz żel na rany nadają się do stosowania zarówno podczas akcji pierwszej pomocy, jak i w leczeniu głębokich otarć, owrzodzeń, odleżyn czy oparzeń. Ile kosztuje opatrunek hydrożelowy na rany? Za plastry Aqua-Gel pakowane po 3 sztuki zapłacimy niewiele ponad 20 złotych. Tymczasem hydrożelowy opatrunek w postaci przeźroczystego żelu Medisorb G to koszt rzędu około 60 złotych (jedno opakowanie zawiera aż 5 sztuk). Jałowy opatrunek znajduje szczególne zastosowanie w przypadku ran z martwicą, skutecznie nawadnia tkankę martwiczą i utrzymuje wilgotne środowisko rany, jednocześnie pochłaniając nadmiar wysięku. Opatrunek hydrożelowy Medisorb G marki Matopat jest łatwy i bezbolesny w aplikacji oraz nie wymaga dodatkowych opatrunków.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go