Bella

Rękawiczki nitrylowe, lateksowe a winylowe. Jaki rodzaj rękawiczek wybrać? Gdzie je kupić?

Przeczytano 5 468
 

Rękawiczki nitrylowe, lateksowe i winylowe są wykorzystywane w różnych branża. W szczególności korzystają z nich służby medyczne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje rękawiczek medycznych? Ile kosztują rękawiczki bezpudrowe i gdzie je kupić? Podpowiadamy.

Rękawiczki nitrylowe charakterystyka

Rękawiczki nitrylowe są wykonane z gumy butadienowo-akrylonitrylowej. Dzięki temu materiałowi rękawiczki jednorazowe nitrylowe są odporne ścieranie oraz rozdarcia. W sklepach medycznych są dostępne różnorodne kolory rękawiczek nitrylowych bezpudrowych. Bez problemu można kupić rękawiczki nitrylowe czarne, rękawice nitrylowe niebieskie, rękawice nitrylowe pomarańczowe, a nawet rękawiczki nitrylowe 100 szt. w kolorze tutti-frutti. Dostępne są także różne rozmiary:

  • rękawiczki nitrylowe XS;
  • rękawiczki nitrylowe S;
  • rękawiczki nitrylowe M;
  • rękawiczki nitrylowe L;
  • rękawiczki nitrylowe XL.

Rękawiczki winylowe – charakterystyka

Rękawiczki winylowe są wykonane z PCV. Podobnie jak rękawiczki nitrylowe, są one przyjazne dla skóry i jednorazowego użytku. Czym się różnią rękawiczki nitrylowe a winylowe? Modele z winylu są bardziej wytrzymałe, ale za to mniej elastyczne od rękawiczek nitrylowych.

Rękawiczki lateksowe – charakterystyka

Rękawiczki lateksowe są często używane przez pracowników służby zdrowia. Wynika to z faktu, że lateksowe rękawiczki jednorazowe są bardzo wytrzymałe na rozciągnięcie, pęknięcie i uszkodzenie oraz doskonale zabezpieczają przed drobnoustrojami. Ich wadą jest ryzyko uczulenia, na szczęście jednak w sklepach medycznych są dostępne także modele hipoalergiczne, tj. rękawiczki lateksowe bezpudrowe. Brak środka pudrującego minimalizuje ryzyko podrażnień skóry. Poza sektorem medycznym rękawiczki lateksowe 100 szt. są stosowane także w gastronomii, salonach kosmetycznych oraz przez osoby opiekujące się dziećmi lub starszymi.

Czym się różnią rodzaje rękawiczek i które wybrać?

Wymienione powyżej rodzaje rękawiczek różnią się pod względem wytrzymałości, elastyczności i ryzyka uczulenia. Przykładowo, rękawiczki nitrylowe doskonale również zabezpiecza przed zabrudzeniami, podrażnieniami i zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi oraz spowodowanymi przez grzyby. Jeśli by jednak porównać rękawiczki nitrylowe a winylowe, te drugie są bardziej wytrzymałe, ale za to mniej wygodne. Z kolei modele lateksowe są wytrzymałe i doskonale zabezpieczają przed drobnoustrojami, ale mogą wywoływać uczulenie.
Prawidłowy dobór rękawiczek jednorazowych zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia. W przypadku modeli do użytku domowego najważniejsze jest, aby rękawiczki były wygodne i chroniły przed środkami chemicznymi. Tymczasem rękawiczki medyczne muszą w pierwszej kolejności zabezpieczać przed kontaktem z płynami ustrojowymi pacjenta oraz drobnoustrojami.
Istotnym kryterium doboru rękawiczek medycznych jest uczulenie na lateks. W takiej sytuacji należy wybierać wyroby medyczne, które nie zawierają protein lateksu naturalnego, np. nitrylowe. O ile wiele osób ma uczulenie na lateks, o tyle uczulenie na nitryl raczej się nie zdarza. Rękawiczki wykonane z tego materiału stanowią więc bardzo dobre rozwiązanie dla alergików.

Gdzie kupić rękawiczki nitrylowe, winylowe i lateksowe i za ile?

Ile kosztują rękawiczki nitrylowe? Cena zależy od producenta, jakości wykonania oraz pojemności opakowania. Przykładowo, rękawiczki nitrylowe bezpudrowe to wydatek rzędu powyżej 50 złotych za 100 sztuk. Tymczasem profesjonalne rękawiczki nitrylowe dedykowane zabiegom laboratoryjnym kosztują powyżej 60 złotych za 100 sztuk.
Jeśli chodzi o cenę rękawiczek winylowych, jedno opakowanie zawierające 100 sztuk to zwykle wydatek rzędu około 12-20 złotych. Natomiast rękawiczki medyczne wykonane z lateksu kosztują od 15 do 30 złotych za 100 sztuk. Najdroższe są modele przeznaczone dla chirurgów – 50 par to wydatek rzędu około 80-100 złotych.
Wiesz już, ile kosztują rękawiczki winylowe, lateksowe oraz rękawiczki nitrylowe. Gdzie kupić tego typu akcesoria ochronne? Najlepsze miejsce to internetowy sklep medyczny matopat24.pl. W bogatym asortymencie można znaleźć zarówno rękawiczki lateksowe, jak i rękawiczki nitrylowe bezpudrowe oraz winylowe. Poza rękawiczkami medycznymi w matopat24.pl są dostępne także inne produkty z kategorii odzież ochronna, w tym np. ubrania zabiegowe dla chirurgów czy też odzież dla pacjenta. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą internetowego sklepu medycznego!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 183

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
12 035

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 623

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 136

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 115

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 679

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej