Bella

Cewnik Foleya – co to jest? Zakładanie, wymiana i usuwanie cewnika

Przeczytano 7 867
15 Komentarzy
(5)
 

Cewnik Foleya został opatentowany przez chirurga amerykańskiego pochodzenia – Fredericka Foleya. Do czego służy to narzędzie urologiczne? Na czym polega zakładanie i wymiana cewnika Foleya? Podpowiadamy.

Czym jest cewnik Foleya i kiedy się go stosuje?

Cewnik Foleya to rodzaj cewnika pęcherzowego. Wyrób medyczny jest jednorazowego użytku, stosuje się go do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego, kiedy oddawanie moczu jest z jakichś powodów niemożliwe.

Cewnik Foleya to cewnik urologiczny, którego cechą charakterystyczną jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej. Balonik Foleya jest wypełniany sterylną wodą, jego zadaniem jest stabilizacja – zapobieganie wysunięcia cewnika z pęcherza moczowego. Jaka może być pojemność balonu w cewniku Foleya? Rozmiary, które są zazwyczaj dostępne to CH 12, CH 14, CH 16, CH 18, CH, 20, CH 22, CH 24, czyli od 5 do 10 ml.

Cewnik Foleya może być wykonany z materiałów takich jak lateks, silikon czy też silikonowane tworzywo sztuczne. Najlepszym wyborem jest cewnik Foleya silikonowy, ponieważ jest to cewnik urologiczny, który nie przyczynia się do zakażeń dróg moczowych, nie powoduje urazów przy zakładaniu i wyciąganiu ani też nie uczula.
Najważniejsze wskazanie do cewnikowania pęcherza moczowego stanowi konieczność dokładnej oceny ilości wydalanego moczu . Tym samym cewnik Foleya stosuje się u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym, osób nieprzytomnych oraz poddawanych zabiegom operacyjnym.

Cewnikowania pęcherza jest także zalecane u pacjentów:

  • będących w trakcie chemioterapii dopęcherzowej;
  • po zabiegach urologicznych;
  • z przerostem prostaty;
  • z zapaleniem pęcherza moczowego.

Co ciekawe, cewnik Foleya jest również używany w położnictwie. W jakim celu stosuje się wtedy cewnik Foleya? Poród preindukowany mechanicznie z jego pomocą skutkuje ukończeniem ciąży drogą pochwową w krótkim czasie. Metoda ta jest bezpieczna dla ciężarnej oraz jej dziecka i skutkuje dobrym stanem urodzeniowym noworodka.

Jak zakłada się cewnik? Wymiana i usuwanie

Zakładanie cewnika polega na wprowadzeniu cewnika Foleya przez cewkę moczową, po uprzednim znieczuleniu. Następnie cewnik przyczepia się do skóry, np. za pomocą plastra. Kolejny krok to podanie do jednego ujścia 10 ml soli fizjologicznej oraz podłączenie do drugiego worka na mocz. Decyzję o cewnikowaniu pęcherza moczowego powinien podjąć lekarz. Cewnikowanie wykonuje się tylko u osób, które nie są w stanie samodzielnie opróżnić pęcherza. Natomiast wiedzę na temat tego, jak założyć cewnik, ma pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak usunąć cewnik Foleya? Usuwanie wymaga opróżnienia worka na mocz za pomocą zacisku lub obrotowego otworu. Gdy czynność ta zostanie wykonana, można zamknąć zacisk i przystąpić do usuwania cewnika. Kolejny krok to opróżnienie balona Foleya i następnie złapanie rury cewnika kleszczami. Narzędzie trzeba delikatnie wyciągnąć z cewki moczowej i zutylizować.
O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o usunięcie cewnika Foleya u mężczyzn i kobiet? Pacjent lub pacjentka powinni leżeć na plecach, z rozłożonymi nogami i zgiętymi kolanami. Dzięki temu wymiana cewnika przebiegnie bez większych problemów. Przed wymianą cewnika konieczne jest także odkażenie łącznika pomiędzy rurą spustową i cewnikiem oraz wyczyszczenie otworu cewki moczowej.
Czy wymiana cewnika jest bolesna? Nie, jeśli zabieg został przeprowadzony poprawnie i najpierw znieczulono okolice cewki moczowej i dopiero później wykonano cewnikowanie. Kobiecie lub mężczyźnie może się wydawać, że usuwanie cewnika jest niekomfortowe, jednak nie powinni oni odczuwać bólu. W przeciwnym razie może to oznaczać, że doszło do zakażenia. Wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Pielęgnacja cewnika. Jak udrożnić cewnik?

Odpowiednia pielęgnacja cewnika jest kluczowa, aby nie doszło do infekcji. W tym celu zalecane jest, aby:

  • dbać o codzienną higienę okolicy ujścia cewki oraz zewnętrznej części cewnika;
  • nie odłączać samodzielnie worka od cewnika;
  • nie pozostawiać cewnika otwartego;
  • nie zatykać końca cewnika zatyczkami lub korkami;
  • po usunięciu cewnika należy przyjmować duże ilości płynów;
  • wymieniać worek na mocz po każdym napełnieniu lub;
  • zachować jak największą sterylność – dokładnie dezynfekować miejsce, w którym cewnik wnika do ciała.

Jak udrożnić zatkany cewnik? Gdy cewnik się zatka, należy to zgłosić u lekarza. Jedynie specjalista ma wiedzę na temat tego, jak przepłukać cewnik Foleya oraz jak opróżnić cewnik, tak aby nie zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Jak udrożnić cewnik? Zapchany cewnik moczowy udrażnia się najczęściej poprzez poprawę jego pozycji lub przepłukanie solą fizjologiczną.
Jak usunąć cewnik użyty do przyspieszenia porodu? W tym przypadku może to nie być konieczne, ponieważ organizm wypycha samoistnie cewnik Foleya. Kiedy wypada narzędzie urologiczne? Dochodzi do tego podczas rozwarcia szyjki macicy.

Jak długo może być założony cewnik Foleya? Ceny cewników

Niektórzy pacjenci potrzebują cewnika na stałe, wtedy narzędzie urologiczne musi być systematycznie wymieniane przez specjalistę. Co ile należy wymieniać cewnik? Jak długo można nosić cewnik Foleya? To zależy od materiału, z którego wykonane zostało narzędzie urologiczne. Jeśli cewnik został wykonany z lateksu, należy go wymienić po 10 dniach, natomiast modele pokryte silikonem lub wykonane z silikonu mogą być użytkowane dłużej.
Częstotliwość wymiany cewnika zależy także od sytuacji nieplanowanych. Jeśli w trakcie używania cewnika doszło do jego zatkania, u pacjenta wystąpiły objawy zakażenia lub z cewnika wycieka mocz, należy jak najszybciej skonsultować ten fakt z lekarzem.
Ile kosztuje cewnik? Cena cewnika Foleya w matopat24.pl mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wybranego modelu. W internetowym sklepie medycznym jest dostępny także żel znieczulający do cewnikowania oraz strzykawki cewnikowe w różnych rozmiarach.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Andrzej On 2024-04-08
    Rating:
    5.0

    Witam. Jaka jest różnica między cewnikiem silikonowym a silikonowanym jeśli chodzi o długość stosowania? Pytam bo różnica w cenie jest dość istotna w aspekcie zasad refundacji

    Replied by: Joanna On 2024-04-09 Panie Andrzeju, cewnik silikonowy to cewnik wykonany z silikonu. Cewnik silikonowany wykonany jest z lateksu i powleczony silikonem. Cewniki silikonowe są droższe od cewników lateksowych. Proszę pamiętać, że każdy producent może określać inny czas użytkowania danego cewnika. Zazwyczaj cewniki silikonowe można utrzymywać do 30 dni, a cewniki lateksowe do 7-10 dni.

  • Napisał: Ewelina On 2024-03-21
    Rating:
    5.0

    Witam jestem po cesarce 18.04.2024 i miałam usowana macicę bo łożysko się wraslalo w macicę i też pęcherz moczowy i mam uszkodzony i mam cewnik na 14 dni czy to normalne że jest w moczu krew i

    Replied by: Joanna On 2024-03-22 Pani Ewelino, pojawienie się krwi w moczu osoby cewnikowanej jest zjawiskiem, które może występować. Wystąpienie krwi w moczu podczas cewnikowania może być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami. Podczas wprowadzania cewnika do cewki moczowej może dojść do drobnych uszkodzeń ściany cewki moczowej lub pęcherza, co prowadzi do krwawienia. Infekcje dróg moczowych, takie jak zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie cewki moczowej także mogą prowadzić do krwawienia podczas cewnikowania. W przypadku wystąpienia krwi w moczu zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu określenia przyczyny krwawienia i podjęcia odpowiednich działań leczniczych.

  • Napisał: Małgorzata On 2024-01-14
    Rating:
    5.0

    Tatą ma podłączony cewnik do nerki i leci mu krew czy to jest prawidłowe wrucil 12 stycznia ze szpitala mówili mu że ma nosić ten woreczek zcewnikoem przez miesiąc czy to nie za dlugo

    Replied by: Joanna On 2024-01-15 Pani Małgorzato, częstotliwość wymiany cewnika zależy od materiału, z którego został wykonany. Jeśli jest to cewnik lateksowy, należy go wymienić po 10 dniach, natomiast modele pokryte silikonem lub wykonane z silikonu mogą być użytkowane dłużej. Moment wymiany cewnika zależy także od sytuacji nieplanowanych. Jeśli w trakcie używania cewnika doszło do jego zatkania, u pacjenta wystąpiły objawy zakażenia lub z cewnika wycieka mocz, należy jak najszybciej skonsultować ten fakt z lekarzem. Samo stosowanie cewnika może powodować krwiomocz ze względu na podrażnienie moczowodu i pęcherza. Wszelkie tego typu sytuacje należy jednak skonsultować z lekarzem, do czego Państwa zachęcam. To lekarz powinien zdecydować o momencie wymiany cewnika i podjęciu ewentualnych kroków celem powstrzymania krwiomoczu.

  • Napisał: Edmund On 2023-11-15
    Rating:
    5.0

    Witam ! Pół litra zeszło czystego moczu . A następny schodzi przez cewnik z krwią . Czy to normalne ?

    Replied by: Joanna On 2023-11-15 Panie Edmundzie, obecność krwi w moczu może być wynikiem różnych schorzeń. Krew w moczu może być objawem różnego rodzaju problemów z układem moczowym. W takiej sytuacji powinien Pan skonsultować się z lekarzem.

  • Napisał: Stanisław On 2023-08-17
    Rating:
    5.0

    Zachorowałem na sepsę. Złożono mi cewnik. Czy muszę go nośić już na stałe ?

    Replied by: Joanna On 2023-08-17 Panie Stanisławie, cewnik można zakładać zarówno na stałe, jak i tymczasowo, w zależności od celu i potrzeb medycznych pacjenta. W przypadku potrzeby drenażu moczu, np. w sytuacji zatrzymania moczu, cewnik jest zakładany tymczasowo. Po wyeliminowaniu przyczyny problemu, cewnik może być usunięty. W sytuacji, gdy drenaż moczu jest potrzebny długoterminowo lub pacjent nie jest w stanie oddawać moczu normalnie (np. ze względu na uszkodzenie nerwów), może być konieczne zakładanie cewnika stałego. Cewnik stały może pozostawać przez długi czas, ale jest to zazwyczaj decyzja medyczna podjęta w celu poprawy zdrowia i komfortu pacjenta. Decyzja o zakładaniu cewnika i jego rodzaju zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz opinii lekarza. Jeśli ma Pan jakiekolwiek pytania dotyczące swojej sytuacji zdrowotnej, zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą.

  • Napisał: Zofia On 2023-07-15
    Rating:
    5.0

    Jak opróżnić balonik w cewniku

    Replied by: Alicja On 2023-07-17 Dzień dobry, na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz lub pielęgniarka.

  • Napisał: Żona On 2023-07-03
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry. Maz mial urosepse, infekcje wyleczono na odzdziale urologicznym, ale jest zacewnikowany juz ponad 2 miesiace, najpierw bylo zalecenie, ze do czasu cystoskopii (wykonanej po 1 i pol miesiaca -takie terminy), zostal skierowany na oddzial w celu diagnostyki TURB - w polowie sierpnia br. Cewnik wyjety przed cystoskopia, niestety pecherz nie zaskoczyl. Ponowne zacewnikowanie tegoz dnia wieczorem. Po dwoch kolejnych tygodniach - dzisiaj - znowu nieudana proba, tzn. od przeszlo 5 godzin jest parcie, pecherz sie jednak nie oproznia. Zaraz maz jedzie na kolejne zacewnikowanie. Bylo zalecenie, ze nastepna proba znowu po 2 tygodniach. Czy czekac spokojnie z cewnikiem do tego zbiegu TURB, czy jednak sie niepokoic tym brakiem samodzielnego oprozniania pecherza? Czy tak dlugie zacewnikowanie powinno niepokoic? Bede wdzieczna za odpowiedz.

    Replied by: Alicja On 2023-07-04 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia i leczenia należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: László On 2023-06-12
    Rating:
    5.0

    Czy Pani ma doświadczenie w usuwaniu cewnika? Dla mnie jest nie jasne ten proces. Po usuwaniu cewnika miałem takie uczucie, że zassało się. Czyli na całej długości moczowodu od pęcherza do końca prącia powtała zapora płaska. Mam wrażenie, że gdybym usuwał to w sposób taki, że zamknę rurkę. Poczekam aż w pęcherzu nagromadzi się mocz i zacznie szczypać dając znak na wypróżnienie. Dopiro w tym momencie otwieram rurkę woreczka i kiedy płynie mocz, a balonik jest już odwodniony wtedy powoli bym wyciągał cewnik a mocz wypełniłby cały moczowód i dopiero tak zwilżony z moczem moczowód zamykałby się sam to w tym przypadku nie nastąpiła by się zassanie. Może się milę? Pierwszy raz mnie usunięto cewnik. Czy mogę oczekiwać na opis dokładny procedury wyjmowania cewnika? Z góry dziękuję. LB

    Replied by: Alicja On 2023-06-12 Dzień dobry, procedurę usuwania cewnika powinien wyjaśnić lekarz lub pielęgniarka.

  • Napisał: Tomasz 87 On 2023-05-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry mam pytanie czy nefrostomia jest na stałe symbol choroby C53 figo C3 N17.9

    Replied by: Joanna On 2023-06-02 Panie Tomaszu, zazwyczaj nefrostomia jest rozwiązaniem stosowanym tymczasowo, jednak istnieje grupa pacjentów, którzy muszą funkcjonować z nią przewlekle, nawet do końca życia. Nie znam dokładnie Pana przypadku, dlatego proszę omówić temat z lekarzem.

  • Napisał: Zyga On 2023-04-27
    Rating:
    5.0

    Korek z cewnika po włożeniu trochę się wysuwa a czasem wypada mi. Co jest w tym?

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Zalecam, aby cewnik został obejrzany przez lekarza lub pielęgniarza. Ważne, aby nie manipulować zbyt często przy korku, by nie doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Przed każdą poprawą korka należy zdezynfekować ręce.

  • Napisał: Marian On 2023-04-15
    Rating:
    5.0

    Mam b. ważne zapytanie : Czy cewnik , także Foleya w metodzie laserowej zabiegu przerostu gruczołu krokowego może trwale lub częsciowo uszkodzić
    zwieracz ( inaczej kranik , zaworek ): zewnetrzny lub wewnętrzny w cewce , w końcówce żołedzi członka ?
    Panicznie się tego boję ! Boję się nosić pampersy lub nieszczelności zwieracza trwałej .

    Dziękuję za odpowiedż .

    M. H. , Szczecin , senior ,79 l .

    Replied by: Joanna On 2023-04-25 Panie Marianie, niestety, jednym z możliwych powikłań po cewnikowaniu może być uszkodzenie cewki moczowej. Proszę mieć na uwadze, że częstym problemem po zabiegu prostaty jest także nietrzymanie moczu, szczególnie w pierwszych miesiącach po zabiegu. Jest to dolegliwość, z którą boryka się większość mężczyzn po zabiegu. Na szczęście na rynku istnieją produkty na nietrzymanie moczu dedykowane panom - są to przede wszystkim wkładki urologiczne oraz majtki chłonne, np. Seni Man. Takie produkty dostosowane są do męskiej anatomii, dobrze dopasowują się do ciała, chłoną wilgoć i zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Co ważne, nie widać ich pod ubraniem, są dyskretne. W razie problemu z doborem odpowiedniego produktu nasza infolinia służy Panu pomocą pod numerem telefonu: 56 45 19 105. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Wojciech On 2023-04-04
    Rating:
    5.0

    Miałem założony cewnik po zapaleniu prostaty i częściowym zatrzymaniu moczu. Lekarz zapisał mi FINXTE , cynk i antybiotyk. Po tygodniu zdjął cewnik i ani kropli. Powtórnie założył mi cewnik co jest bardzo nieprzyjemne i dwa tygodnie przyjmowałem leki. Lekarz wyciągnął cewnik i też prawie nic nie leciało . Tylko kropelki . Już miał mnie zapisać na operację termiczną ale Go uprosiłem żeby poczekać jeszcze jeden dzień aż wzrośnie ciśnienie w pęcherzu. Stopniowo kropelki zmieniły się słaby strumień .Nadal przyjmowałem leki i po kilkunastu dniach zacząłem oddawać mocz normalnie . Cudem uratowałem się przed operacją. Po cewnikowani bardzo trudno wrócić do normalności. Chyba już lepiej częściowo oddawać mocz i przyjmować leki.

    Replied by: Joanna On 2023-04-11 Panie Wojciechu, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Proszę jednak pamiętać, że cewnikowanie dla wielu pacjentów jest jednak koniecznością. Czasami nie ma innej możliwości, niż tylko założenie cewnika. Każdy przypadek pacjenta wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto w tej kwestii zawierzyć specjalistom.

  • Napisał: Sadam49 On 2023-03-19
    Rating:
    5.0

    Co robić jeśli w moczu jest krew?

    Replied by: Joanna On 2023-03-29 W takiej sytuacji niezwłocznie należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem - specjalistą zajmującym się tym problemem jest urolog. Proszę nie lekceważyć objawów, ponieważ mogą świadczyć o rozwijającym się stanie chorobowym.

  • Napisał: Gutek On 2023-03-11
    Rating:
    5.0

    W jaki sposób wprowadza się żel znieczulający do cewki moczowej przed założeniem cewnika.

    Replied by: Joanna On 2023-03-29 Środek znieczulający, najczęściej żel z lidokainą, wprowadza się do męskiej cewki moczowej za pomocą strzykawki. Robi to wykwalifikowana pielęgniarka lub lekarz, ponieważ cały proces cewnikowania wymaga wprawy i wyczucia.

  • Napisał: Marian On 2023-02-01
    Rating:
    5.0

    Mam założony cewnik po rozcięciu przewężonej cewki.W pozycji leżącej mocz spływa bez problemu,jeśli chodzę siedzę lub stoję mocz wypływa obok cewnika z dużym bólem (szczypanie)Marian

    Replied by: Joanna On 2023-02-07 Panie Marianie, w takiej sytuacji powinien Pan niezwłocznie skonsultować się z lekarzem bądź inną osobą odpowiedzialną za zakładanie Pana cewnika. Przeciekanie cewnika może świadczyć o jego zapchaniu przez naturalny biofilm, kamień lub skrzep. W takiej sytuacji ciśnienie moczu sprawi, że będzie wydostawał się pomiędzy cewnikiem a ścianą cewki moczowej.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 159

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
12 002

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 598

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 112

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 086

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 653

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej