Cewnik Foleya – co to jest? Zakładanie, wymiana i usuwanie cewnika

Przeczytano 2 306 razy
 

Cewnik Foleya został opatentowany przez chirurga amerykańskiego pochodzenia – Fredericka Foleya. Do czego służy to narzędzie urologiczne? Na czym polega zakładanie i wymiana cewnika Foleya? Podpowiadamy.

Czym jest cewnik Foleya i kiedy się go stosuje?

Cewnik Foleya to rodzaj cewnika pęcherzowego. Wyrób medyczny jest jednorazowego użytku, stosuje się go do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego, kiedy oddawanie moczu jest z jakichś powodów niemożliwe.

Cewnik Foleya to cewnik urologiczny, którego cechą charakterystyczną jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej. Balonik Foleya jest wypełniany sterylną wodą, jego zadaniem jest stabilizacja – zapobieganie wysunięcia cewnika z pęcherza moczowego. Jaka może być pojemność balonu w cewniku Foleya? Rozmiary, które są zazwyczaj dostępne to CH 12, CH 14, CH 16, CH 18, CH, 20, CH 22, CH 24, czyli od 5 do 10 ml.

Cewnik Foleya może być wykonany z materiałów takich jak lateks, silikon czy też silikonowane tworzywo sztuczne. Najlepszym wyborem jest cewnik Foleya silikonowy, ponieważ jest to cewnik urologiczny, który nie przyczynia się do zakażeń dróg moczowych, nie powoduje urazów przy zakładaniu i wyciąganiu ani też nie uczula.
Najważniejsze wskazanie do cewnikowania pęcherza moczowego stanowi konieczność dokładnej oceny ilości wydalanego moczu . Tym samym cewnik Foleya stosuje się u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym, osób nieprzytomnych oraz poddawanych zabiegom operacyjnym.

Cewnikowania pęcherza jest także zalecane u pacjentów:

 • będących w trakcie chemioterapii dopęcherzowej;
 • po zabiegach urologicznych;
 • z przerostem prostaty;
 • z zapaleniem pęcherza moczowego.

Co ciekawe, cewnik Foleya jest również używany w położnictwie. W jakim celu stosuje się wtedy cewnik Foleya? Poród preindukowany mechanicznie z jego pomocą skutkuje ukończeniem ciąży drogą pochwową w krótkim czasie. Metoda ta jest bezpieczna dla ciężarnej oraz jej dziecka i skutkuje dobrym stanem urodzeniowym noworodka.

Jak zakłada się cewnik? Wymiana i usuwanie

Zakładanie cewnika polega na wprowadzeniu cewnika Foleya przez cewkę moczową, po uprzednim znieczuleniu. Następnie cewnik przyczepia się do skóry, np. za pomocą plastra. Kolejny krok to podanie do jednego ujścia 10 ml soli fizjologicznej oraz podłączenie do drugiego worka na mocz. Decyzję o cewnikowaniu pęcherza moczowego powinien podjąć lekarz. Cewnikowanie wykonuje się tylko u osób, które nie są w stanie samodzielnie opróżnić pęcherza. Natomiast wiedzę na temat tego, jak założyć cewnik, ma pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak usunąć cewnik Foleya? Usuwanie wymaga opróżnienia worka na mocz za pomocą zacisku lub obrotowego otworu. Gdy czynność ta zostanie wykonana, można zamknąć zacisk i przystąpić do usuwania cewnika. Kolejny krok to opróżnienie balona Foleya i następnie złapanie rury cewnika kleszczami. Narzędzie trzeba delikatnie wyciągnąć z cewki moczowej i zutylizować.
O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o usunięcie cewnika Foleya u mężczyzn i kobiet? Pacjent lub pacjentka powinni leżeć na plecach, z rozłożonymi nogami i zgiętymi kolanami. Dzięki temu wymiana cewnika przebiegnie bez większych problemów. Przed wymianą cewnika konieczne jest także odkażenie łącznika pomiędzy rurą spustową i cewnikiem oraz wyczyszczenie otworu cewki moczowej.
Czy wymiana cewnika jest bolesna? Nie, jeśli zabieg został przeprowadzony poprawnie i najpierw znieczulono okolice cewki moczowej i dopiero później wykonano cewnikowanie. Kobiecie lub mężczyźnie może się wydawać, że usuwanie cewnika jest niekomfortowe, jednak nie powinni oni odczuwać bólu. W przeciwnym razie może to oznaczać, że doszło do zakażenia. Wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Pielęgnacja cewnika. Jak udrożnić cewnik?

Odpowiednia pielęgnacja cewnika jest kluczowa, aby nie doszło do infekcji. W tym celu zalecane jest, aby:

 • dbać o codzienną higienę okolicy ujścia cewki oraz zewnętrznej części cewnika;
 • nie odłączać samodzielnie worka od cewnika;
 • nie pozostawiać cewnika otwartego;
 • nie zatykać końca cewnika zatyczkami lub korkami;
 • po usunięciu cewnika należy przyjmować duże ilości płynów;
 • wymieniać worek na mocz po każdym napełnieniu lub;
 • zachować jak największą sterylność – dokładnie dezynfekować miejsce, w którym cewnik wnika do ciała.

Jak udrożnić zatkany cewnik? Gdy cewnik się zatka, należy to zgłosić u lekarza. Jedynie specjalista ma wiedzę na temat tego, jak przepłukać cewnik Foleya oraz jak opróżnić cewnik, tak aby nie zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Jak udrożnić cewnik? Zapchany cewnik moczowy udrażnia się najczęściej poprzez poprawę jego pozycji lub przepłukanie solą fizjologiczną.
Jak usunąć cewnik użyty do przyspieszenia porodu? W tym przypadku może to nie być konieczne, ponieważ organizm wypycha samoistnie cewnik Foleya. Kiedy wypada narzędzie urologiczne? Dochodzi do tego podczas rozwarcia szyjki macicy.

Jak długo może być założony cewnik Foleya? Ceny cewników

Niektórzy pacjenci potrzebują cewnika na stałe, wtedy narzędzie urologiczne musi być systematycznie wymieniane przez specjalistę. Co ile należy wymieniać cewnik? Jak długo można nosić cewnik Foleya? To zależy od materiału, z którego wykonane zostało narzędzie urologiczne. Jeśli cewnik został wykonany z lateksu, należy go wymienić po 10 dniach, natomiast modele pokryte silikonem lub wykonane z silikonu mogą być użytkowane dłużej.
Częstotliwość wymiany cewnika zależy także od sytuacji nieplanowanych. Jeśli w trakcie używania cewnika doszło do jego zatkania, u pacjenta wystąpiły objawy zakażenia lub z cewnika wycieka mocz, należy jak najszybciej skonsultować ten fakt z lekarzem.
Ile kosztuje cewnik? Cena cewnika Foleya w matopat24.pl mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wybranego modelu. W internetowym sklepie medycznym jest dostępny także żel znieczulający do cewnikowania oraz strzykawki cewnikowe w różnych rozmiarach.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go