Co to jest cewnik? Zastosowanie, rodzaje i pielęgnacja. Jak długo może być założony?

27 Wyświetleń

Cewnik urologiczny stosuje się, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddawać moczu. Narzędzie służy do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego do worka na mocz. Na czym polega pielęgnacja, zakładanie i wymiana cewnika? Podpowiadamy.

Czym są cewniki? Zastosowanie i rodzaje

Cewnik urologiczny (inaczej cewnik moczowy) to wyrób medyczny jednorazowego użytku, w postaci niewielkiej rurki, umieszczanej w pęcherzu moczowym. Narzędzia używa się, aby odprowadzić mocz z pęcherza moczowego pacjenta.

Istnieje kilka rodzajów cewników urologicznych, najpopularniejsze z nich to:

  • cewnik Foleya – ten typ cewnika posiada charakterystyczny balonik (balonik Foleya), który stabilizuje jego położenie w pęcherzu moczowym. Najczęściej stosowany jest cewnik Foleya silikonowy. Wynika to z faktu, że cewniki silikonowe nie powodują zakażeń dróg moczowych oraz nie wywołują uczulenia;
  • cewnik Nelatona – ten typ cewnika stosuje się jednorazowo w celu odprowadzenia moczu z pęcherza moczowego;
  • cewnik Tiemanna – ten typ cewnika jest popularny u pacjentów z przerostem prostaty. Jego charakterystyczną cechą jest końcówka w kształcie stożka oraz dwa boczne otwory;
  • cewnik zewnętrzny – tego typu cewniki urologiczne są zakładane u mężczyzn, bezpośrednio na prącie.

Jak długi jest cewnik Foleya? Rozmiary różnią się w zależności od płci pacjenta (ma to związek z długością cewki moczowej). W przypadku mężczyzn długość cewnika wynosi zwykle 400 mm, natomiast cewniki przeznaczone dla kobiet mają 180 mm.

Jakie są wskazania do cewnikowania? Najważniejsze z nich to:

  • konieczność dokładnej oceny ilości wydalanego moczu u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym, osób nieprzytomnych oraz pacjentów po operacjach;
  • konieczność odprowadzenia moczu u pacjentów będących w trakcie chemioterapii dopęcherzowej, po zabiegach urologicznych, z przerostem prostaty lub z zapaleniem pęcherza moczowego.

Cewnik Foleya jest używany także w położnictwie, do preindukowania akcji porodowej. Czy to bezpieczne, żeby używać w ten sposób cewnika Foleya? Poród, nie dość, że jest przyspieszony, to jeszcze jest bezpieczny dla ciężarnej i jej dziecka.

Pielęgnacja cewnika

Jak przepłukać cewnik Foleya? Tego typu czynność może być konieczna, gdy doszło do powstania osadu – kamienia. Na szczęście na rynku medycznym są dostępne specjalne preparaty, które temu zaradzą. Po ich wlaniu do cewnika należy odczekać kilka minut, aby preparat dotarł do wszystkich miejsc. Następnie można wylać całą zawartość cewnika do specjalnego worka, odłączyć go i podłączyć z powrotem worek przeznaczony do zbiórki moczu.
Jak udrożnić zatkany cewnik? Taką sytuację należy zgłosić u lekarza lub pielęgniarki, ponieważ jedynie specjalista może przepłukać cewnik Foleya poprzez poprawę jego pozycji lub przepłukanie solą fizjologiczną.

Zakładanie cewnika i wymiana cewnika

Jak zakłada się cewnik? W pierwszej kolejności należy użyć żelu znieczulającego – dzięki temu zakładanie cewnika nie będzie bolesne i uda się wprowadzić narzędzie do dróg moczowych. Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na przyczepieniu cewnika do skóry i przymocowaniu do niego worka na mocz. W przypadku cewnika Foleya należy dodatkowo wypełnić balon Foleya solą fizjologiczną.

WAŻNE: decyzję o cewnikowaniu pęcherza moczowego podejmuje lekarz. Cewnikowanie pęcherza moczowego wykonuje się tylko wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie opróżnić pęcherza.

Na czym polega wymiana cewnika Foleya? Usuwanie wymaga opróżnienia worka na mocz, następnie można przystąpić do zdjęcia cewnika. W przypadku cewnika Foleya niezbędne jest opróżnienie balona Foleya dopiero potem złapanie cewnika kleszczami oraz wyciągnięcie go z cewki moczowej. Ponieważ jest to wyrób medyczny jednorazowego użytku, należy go zutylizować.

Jak długo może być założony cewnik? Ile to kosztuje?

Jak długo trzeba nosić cewnik? To zależy od materiału, z jakiego wykonano narzędzie urologiczne. W przypadku cewników lateksowych wymiana jest konieczna po kilku lub kilkunastu dniach, natomiast modele pokryte silikonem lub wykonane z silikonu mogą być użytkowane dłużej. Niektórzy pacjenci potrzebują cewnikowania na stałe, w takich sytuacjach tym bardziej istotne jest, aby systematycznie wymieniać cewnik.
Ile kosztuje cewnik Foleya? Cena w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wybranego modelu. Poza cewnikami w sprzedaży są dostępne także inne artykuły medyczne, takie jak np. strzykawki cewnikowe czy też żel znieczulający do cewnikowania pęcherza moczowego.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go