Jak pozbyć się blizn? Jak przyspieszyć ich gojenie? Jak rozjaśnić bliznę?

Przeczytano 2 152 razy
 

Blizna to ślad, który pozostaje na skórze po jej zranieniu. Zdarzają się blizny mało widoczne, o niewielkim rozmiarze, niestety bywają także i takie, które stanowią duży problem estetyczny. Jak pielęgnować ranę, by pozbyć się blizn? Czy da się przyspieszyć gojenie blizny? Jak rozjaśnić bliznę? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Rodzaje blizn i etapy gojenia rany

Gojenie blizn i ran to proces, które mają na celu odtworzyć ciągłość tkanki po uszkodzeniu skóry. Wyróżniamy następujące etapy gojenia rany:

  • etap zapalny – w czasie pierwszych 48–72 godzin od zranienia aktywowany jest układ krzepnięcia oraz komórki zapalne. Na tym etapie dochodzi do wytworzenia strupa;
  • etap ziarninowania – przez następne kilka tygodni fibroblasty produkują ziarninę, która zasklepia ranę. Gojenie się ran poprzez ziarninowanie prowadzi do powstania blizn;
  • etap remodelingu – początkowo blizna ma nierówną powierzchnię, jest zaczerwieniona oraz twarda. Do kilku miesięcy po zranieniu dochodzi jednak do jej przebudowy. Gojenie blizn powoduje, że blizna mięknie, jednocześnie stając się bardziej wytrzymała, traci także swoje charakterystyczne czerwone zabarwienie. Jeśli proces przebiega prawidłowo, z czasem blizna znika samoistnie.

W procesie gojenia mogą powstać blizny prawidłowe lub patologiczne. Wyróżniamy następujące rodzaje blizn, powstałych wskutek nieprawidłowego gojenia:

  • blizna przerostowa – ten typ blizny powstaje zwykle w kilka tygodni po zagojeniu się rany i następnie rozrasta się nadmiernie w obrębie uszkodzonej skóry. Blizny przerostowe mają charakterystyczny czerwony kolor, są zgrubiałe, wypukłe oraz wystają ponad skórę;
  • blizna zanikowa (inaczej blizna atroficzna) – blizny te powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry, wyróżnia je wklęsły kształt. Przykładami blizn zanikowych są rozstępy oraz blizny potrądzikowe;
  • keloidy (inaczej bliznowce) – to rodzaj zgrubiałej, włóknistej i uniesionej blizny o nieregularnym kształcie, która rozrasta się nadmiernie, przekraczając znacznie linię urazu. Keloidy mogą być bardzo uciążliwe w leczeniu, ponieważ wykazują skłonność do nawrotów.

Inny podział bierze pod uwagę to, w jaki sposób doszło do powstania blizny. W tym wypadku wyróżniamy rodzaje blizn takie jak:

  • blizna po cesarskim cięciu;
  • blizna po operacji chirurgicznej;
  • blizna po operacji plastycznej;
  • blizna po oparzeniu;
  • blizny potrądzikowe;
  • blizna pourazowa.

Jak pozbyć się blizn? Jak pielęgnować blizny i wspomóc ich gojenie?

Odpowiednia pielęgnacja rany może uchronić przed powstaniem blizn. Aby zminimalizować ryzyko powstania nieestetycznych zmian, należy:

  • dokładnie oczyścić ranę przed jej opatrzeniem;
  • zabezpieczyć miejsce zranienia opatrunkiem lub plastrem, by zapewnić jej odpowiednie warunki do gojenia;
  • powstrzymać się od zrywania strupków powstających na ranie;
  • regularnie zmieniać opatrunek i przemywać ranę;
  • stosować preparaty przyspieszające gojenie ran, dopasowane pod względem działania do rodzaju rany.

Niestety, nawet jeśli rana była pielęgnowana w prawidłowy sposób, na skórze mogą powstać blizny. Jak wspomóc ich gojenie? W sklepach medycznych dostępne są produkty, które kompleksowo wpływają na prawidłowy proces gojenia blizn – systematycznie stosowane niwelują świąd oraz zaczerwienienie, a także pozwalają na estetyczną korekcję nieestetycznych śladów. Należą do nich:

  • plastry na blizny – w przypadku bliznowców i blizn przerostowych polecane są w szczególności plastry silikonowe na blizny, można je stosować na wczesnym etapie gojenia się rany;
  • maść na blizny – aby przyspieszyć gojenie blizny, warto wybierać preparaty, w których składzie znalazła się masa perłowa;
  • żel na blizny – żele silikonowe stosuje się podobnie jak plastry, w pierwszych etapach gojenia rany. Produkt wspomaga leczenie blizn różnego pochodzenia, jego działanie polega na utworzeniu na powierzchni skóry elastycznej powłoki, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia konieczny do regeneracji uszkodzonych tkanek.

WARTO WIEDZIEĆ: żele i plastry silikonowe na blizny mogą być stosowane także na blizny po cesarskim cięciu, nie zawierają bowiem substancji, które mogłyby zaszkodzić dziecku karmionemu piersią. Najczęściej lekarz zaleca ich stosowanie od razu po zdjęciu szwów.

Rozjaśnianie blizn. Jak rozjaśnić skórę?

Jak prawidłowo stosować środki na blizny? Maść lub krem na blizny należy wcierać w skórę tak często, jak zaleca producent, plastry silikonowe na blizny wystarczy przylepić i pozostawić na skórze przez kilka dni, natomiast żeli silikonowych nie trzeba wcierać w skórę, wystarczy je jedynie zaaplikować na niej powierzchni.
Wymienione powyżej produkty do pielęgnacji blizn wspomagają gojenie, a także poprawiają wygląd blizny. Umożliwiają rozjaśnienie blizn, tak, aby nieestetyczne zmiany były mniej widoczne na skórze. Systematycznie stosowane sprawią, że blizna ulegnie spłaszczeniu oraz stanie się jaśniejsza i nie będzie już stanowić problemu estetycznego.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go