Opatrunki hydrokoloidowe – czym są? Kiedy stosować? Jak zakładać? Jak często zmieniać?

18204 Wyświetleń
5 Komentarzy
 5.0  

Opatrunki hydrokoloidowe (inaczej plastry hydrokoloidowe) to nowoczesne opatrunki aktywne, które nie tylko zabezpieczają ranę, ale także czynnie oddziałują na jej środowisko wewnętrzne, przyspieszając gojenie. Kiedy stosować opatrunki hydrokoloidowe? Jak je zakładać? Podpowiadamy.

Co to są opatrunki hydrokoloidowe (plastry koloidalne)?

Opatrunki hydrokoloidowe (inaczej plastry hydrokoloidowe lub plastry koloidalne) to opatrunki na rany o unikalnej budowie. Składają się one z pianki poliuretanowej i warstwy hydrokoloidowej, która pęcznieje w kontakcie z raną, uwalniając żel wiążący wysięk i obumarłą skórę.

Opatrunki hydrokoloidowe wchłaniają nadmierny wysięk z rany i zamykają go w postaci żelu. Ten typ opatrunku zapobiega nadmiernemu wysychaniu oraz zakwasza środowisko rany, tworząc nieprzyjazne warunki dla bakterii, natomiast przyjazne dla komórek układu immunologicznego i tkanki łącznej, które biorą udział w procesie odbudowy zniszczonych tkanek.

Inne zalety opatrunków hydrokoloidowych to:

 • brak ryzyka uszkodzenia nowopowstałych tkanek podczas zmiany opatrunku;
 • łatwe dopasowanie do ciała oraz możliwość docinania zgodnie z potrzebami;
 • ochrona skóry przed uszkodzeniami związanymi z tarciem;
 • ochrona zakończeń nerwowych i co za tym idzie, załagodzenie dolegliwości bólowych;
 • w przypadku modeli wykonanych z przezroczystej folii – możliwość łatwej obserwacji procesu gojenia się rany.

WARTO WIEDZIEĆ: opatrunki hydrokoloidowe działają w sposób aktywny i wielowymiarowy. Tradycyjne opatrunki wysuszają ranę i prowadzą do powstawania strupa oraz blizn, tymczasem opatrunki hydrokoloidowe, nie dość, że zapewniają ochronę, to jeszcze przyspieszają proces gojenia. Plastry koloidalne wspierają naturalny proces powstawania nowych tkanek, jednocześnie chroniąc delikatną skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem oraz zabrudzeniami i drobnoustrojami.

Kiedy stosować plastry hydrokoloidowe na rany?

Plastry hydrokoloidowe są zalecane do ran z niewielkim lub umiarkowanym wysiękiem. Stosuje się je do ran, które nie zostały zainfekowane, np. z tkanką martwiczą, a także przy odleżynach I-III stopnia, owrzodzeniach, oparzeniach oraz ranach powierzchownych.

Z opatrunków hydrokoloidowych można korzystać w domu (w celu zabezpieczenia trudno gojących się ran, np. owrzodzeń lub oparzeń). Są one powszechne również w:

 • opiece długoterminowej – plastry koloidalne są wskazane dla osób leżących, podopiecznych placówek opiekuńczych, z trudno gojącymi się ranami;
 • praktyce lekarskiej – plastry koloidalne są zalecane dla pacjentów z trudno gojącymi się ranami odleżynowymi, owrzodzeniami lub ranami pooperacyjnymi o niewielkim wysięku.

Opatrunki hydrokoloidowe mogą być przystosowane do leczenia ran w miejscach narażonych na tarcie, takich jak pięta lub biodra. Tego typu plastry koloidalne stosuje się np. przy leczeniu stopy cukrzycowej o umiarkowanym wysięku. Niektóre modele dostępne na rynku mogą być stosowane jako opatrunek wtórny, natomiast inne występują w postaci pasty, którą należy nałożyć na sączącą się ranę.

Przeciwwskazaniem do stosowania opatrunków hydrokoloidowych są;

 • oparzenia III stopnia;
 • owrzodzenia tętnicze;
 • rany kiłowe;
 • rany gruźlicze;
 • rany grzybicze;
 • rany szarpane z zakażeniem,
 • ukąszenia.

Jak zakładać opatrunki hydrokoloidowe?

Opatrunek hydrokoloidowy należy nakładać na rany, które zostały uprzednio zdezynfekowane i osuszone jałową gazą. Plaster hydrokoloidowy należy dopasować do rozmiaru rany tak, aby obejmował on także margines skóry nieuszkodzonej (około 2–3 cm).

W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym są dostępne opatrunki hydrokoloidowe, które da się łatwo przyciąć do pożądanego rozmiaru, a nawet dopasować do rany pod względem kształtu. Ich wewnętrzna warstwa jest samoprzylepna, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby stosować dodatkowe mocowanie na ranie. Dodatkowo są one wodoodporne i można z nich korzystać podczas kąpieli.

W Matopat24.pl, poza klasycznymi opatrunkami hydrokoloidowymi jest także dostępna hydrokoloidowa pasta do ran sączących się. Wyrób medyczny nakłada się bezpośrednio na ranę i następnie pokrywa opatrunkiem wtórnym. Pasta wypełnia ranę, dzięki czemu opatrunek hydrokoloidowy przylega lepiej do jej powierzchni.

Jak często zmieniać opatrunki hydrokoloidowe?

W przypadku plastrów koloidalnych zmiana opatrunku przebiega rzadziej niż gdyby zastosowano tradycyjny opatrunek. Opatrunek hydrokoloidowy należy zmienić pomiędzy 2 a 6 dniem od momentu założenia, gdy u rannego zaobserwowano nadmierny wysięk. Podczas zmiany opatrunku można zaobserwować żółty żel o przykrym zapachu – wydzielinę można usunąć poprzez przepłukanie rany solą fizjologiczną lub środkiem antyseptycznym, wraz z postępem gojenia powinno być jej coraz mniej.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Joasia 2022-02-04
  Ocena:
  5.0

  Mama ma cienka i pergaminowa skórę na łydkach.Jak zdejmować opatrunek, żeby tej skóry nie uszkodzić.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-04 Pani Joasiu, w tej sprawie warto poradzić się specjalisty, który obejrzy nogi Pani mamy. Aby opatrunek lepiej odklejał się od skóry wypróbować produkty ułatwiające ten proces, np. spray Stick Off marki Chiesi, spray Tape Remover marki Mueller lub aerozol Niltac marki Convatec.

 • Napisał: Agnieszka B 2021-11-26
  Ocena:
  5.0

  Witam, Po skleroterapii zrobiły mi się na nogach bolace rany z wysiekiem czy mogę stosować te plastry lub pastę aby rany zagoiły się,? Czy opatrunek zakłada się strona z klejem do skóry? Tak jest przynajmniej w opisie wyjaśnione

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-30 Pani Agnieszko, zalecam konsultację z lekarzem, który oceni, czy obecny stan ran na nogach pozwala na zastosowanie opatrunków hydrokolodowych. Plastry dedykowane są ranom z niewielkim i umiarkowanym wysiękiem, dlatego nie powinny wystąpić przeciwskazania do ich użycia w Pani przypadku. Jeśli producent poleca przykładanie plastra klejącą stroną do góry, proszę postępować zgodnie z instrukcją.

 • Napisał: Edyta 2021-11-22
  Ocena:
  5.0

  Czy mogę zastosować plaster na rane, po amputacji opuszki palca ? Rana świeża bez szwów. Po amputacji opatrunek z maści na sorze i teraz musze wymieniać opatrunki...

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-23 Pani Edyto, w Pani przypadku stosowanie opatrunku w postaci maści (np. Granuflex) jest jak najbardziej zasadne. Może Pani dodatkowo stosować opatrunki hydrokoloidowe, jednak proszę uprzednio skonsultować ten pomysł z lekarzem.

 • Napisał: Mag 2021-11-19
  Ocena:
  5.0

  Czy opatrunek można stosować na rany z szwami?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-19 Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych szwów. Proszę skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

 • Napisał: Ewa Chudzińska 2021-11-04
  Ocena:
  5.0

  Czy strona klejąca opatrunku ma przylegać bezpośrednio do rany

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-04 Pani Ewo, strona klejąca nie powinna dotykać rany.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go