-
Menu
-
Materiały opatrunkowe
-
-
-
-
-
-
-
Opatrunki na rany
- Opatrunki antybakteryjne ze srebrem
- Preparaty do odkażania ran
- Opatrunki hydrożelowe płynne i stałe
- Opatrunki indywidualne
- Opatrunki piankowe
- Opatrunki hydrokoloidowe
- Opatrunki foliowe i siatkowe
- Opatrunki silnie absorpcyjne
- Opatrunki z miodem Manuka
- Opatrunki silikonowe na blizny
- Opatrunki alginianowe
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Rękawiczki, odzież medyczna i obłożenia
-
-
-
-
-
Odzież chirurgiczna i zabiegowa
-
-
-
-
-
-
Odzież i pościel dla pacjenta
-
-
-
-
-
Podkłady i prześcieradła jednorazowe
-
-
-
-
-
-
Odzież chirurgiczna i zabiegowa
-
-
-
-
-
Obłożenia operacyjne
-
-
-
-
Iniekcja, narzędzia i akcesoria medyczne
-
-
-
Igły i strzykawki
-
-
-
-
-
-
Kaniule (wenflony)
-
-
-
Cannula Plast
-
-
-
-
-
-
-
Zestawy zabiegowe i operacyjne
-
-
-
-
-
Materiały szewne
-
-
-
-
-
Biomateriały do implantacji
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Dezynfekcja, sterylizacja
-
-
-
-
-
Dezynfekcja powierzchni
-
-
-
-
-
-
Dezynfekcja rąk i skóry
-
-
-
-
-
-
Dezynfekcja narzędzi, pościeli i bielizny
-
-
-
-
-
-
Mycie i pielęgnacja medyczna
-
-
-
-
-
-
-
-
Uzupełnienie dezynfekcji
-
-
-
-
Specjalizacje
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
/kompresjoterapia/
-
-
-
-
-
-
Nietrzymanie moczu
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Pieluchy anatomiczne
-
-
-
-
-
Podkłady higieniczne
-
-
-
-
-
Majtki siatkowe i wkłady chłonne
-
-
-
-
-
Pielęgnacja specjalistyczna
-
-
-
-
Higiena i środki czystości
-
-
-
-
-
Kosmetyki do pielęgnacji i mycia ciała
-
-
-
-
-
Ręczniki i mydła
-
-
-
-
-
-
-
Pojemniki na odpady medyczne
-
-
-
-
-
Pozostałe produkty
-
-
-
Opatrunki hydrokoloidowe – czym są? Kiedy stosować? Jak zakładać? Jak często zmieniać?
Czas czytania: 5 min.
Opatrunki hydrokoloidowe (inaczej plastry hydrokoloidowe) to nowoczesne opatrunki aktywne, które nie tylko zabezpieczają ranę, ale także czynnie oddziałują na jej środowisko wewnętrzne, przyspieszając gojenie. Kiedy stosować opatrunki hydrokoloidowe? Jak je zakładać? Podpowiadamy.
Co to są opatrunki hydrokoloidowe (plastry koloidalne)?
Opatrunki hydrokoloidowe (inaczej plastry hydrokoloidowe lub plastry koloidalne) to opatrunki na rany o unikalnej budowie. Składają się one z pianki poliuretanowej i warstwy hydrokoloidowej, która pęcznieje w kontakcie z raną, uwalniając żel wiążący wysięk i obumarłą skórę.
Opatrunki hydrokoloidowe wchłaniają nadmierny wysięk z rany i zamykają go w postaci żelu. Ten typ opatrunku zapobiega nadmiernemu wysychaniu oraz zakwasza środowisko rany, tworząc nieprzyjazne warunki dla bakterii, natomiast przyjazne dla komórek układu immunologicznego i tkanki łącznej, które biorą udział w procesie odbudowy zniszczonych tkanek.
Inne zalety opatrunków hydrokoloidowych to:
- brak ryzyka uszkodzenia nowopowstałych tkanek podczas zmiany opatrunku;
- łatwe dopasowanie do ciała oraz możliwość docinania zgodnie z potrzebami;
- ochrona skóry przed uszkodzeniami związanymi z tarciem;
- ochrona zakończeń nerwowych i co za tym idzie, załagodzenie dolegliwości bólowych;
- w przypadku modeli wykonanych z przezroczystej folii – możliwość łatwej obserwacji procesu gojenia się rany.
WARTO WIEDZIEĆ: opatrunki hydrokoloidowe działają w sposób aktywny i wielowymiarowy. Tradycyjne opatrunki wysuszają ranę i prowadzą do powstawania strupa oraz blizn, tymczasem opatrunki hydrokoloidowe, nie dość, że zapewniają ochronę, to jeszcze przyspieszają proces gojenia. Plastry koloidalne wspierają naturalny proces powstawania nowych tkanek, jednocześnie chroniąc delikatną skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem oraz zabrudzeniami i drobnoustrojami.
Kiedy stosować plastry hydrokoloidowe na rany?
Plastry hydrokoloidowe, np. Granuflex są zalecane do ran z niewielkim lub umiarkowanym wysiękiem. Rekomenduje się je jako plastry na rany otwarte. Stosuje się je do ran, które nie zostały zainfekowane, np. z tkanką martwiczą, a także przy odleżynach I-III stopnia, owrzodzeniach, oparzeniach oraz ranach powierzchownych.
Z opatrunków hydrokoloidowych można korzystać w domu (w celu zabezpieczenia trudno gojących się ran, np. owrzodzeń lub oparzeń). Są one powszechne również w:
- opiece długoterminowej – plastry koloidalne są wskazane dla osób leżących, podopiecznych placówek opiekuńczych, z trudno gojącymi się ranami;
- praktyce lekarskiej – plastry koloidalne są zalecane dla pacjentów z trudno gojącymi się ranami odleżynowymi, owrzodzeniami lub ranami pooperacyjnymi o niewielkim wysięku.
Opatrunki hydrokoloidowe mogą być przystosowane do leczenia ran w miejscach narażonych na tarcie, takich jak pięta lub biodra. Tego typu plastry koloidalne stosuje się np. przy leczeniu stopy cukrzycowej o umiarkowanym wysięku. Niektóre modele dostępne na rynku mogą być stosowane jako opatrunek wtórny, natomiast inne występują w postaci pasty, którą należy nałożyć na sączącą się ranę.
Przeciwwskazaniem do stosowania opatrunków hydrokoloidowych są;
- oparzenia III stopnia;
- owrzodzenia tętnicze;
- rany kiłowe;
- rany gruźlicze;
- rany grzybicze;
- rany szarpane z zakażeniem,
- ukąszenia.
Jak zakładać i zdejmować opatrunki hydrokoloidowe?
Opatrunek hydrokoloidowy należy nakładać na rany, które zostały uprzednio zdezynfekowane i osuszone jałową gazą. Plaster hydrokoloidowy należy dopasować do rozmiaru rany tak, aby obejmował on także margines skóry nieuszkodzonej (około 2–3 cm).
Po maksymalnie 7 dniach konieczne jest, aby wymienić opatrunek hydrokoloidowy. Jak zdjąć ten typ opatrunku? W tym celu trzeba lekko nacisnąć skórę i w ten sposób podważyć brzegi opatrunku. Następnie można delikatnie odkleić plaster hydrokoloidowy i gdy wszystkie jego krawędzie już nie przylegają do skóry, zdjąć go zupełnie.
W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym są dostępne opatrunki hydrokoloidowe, które da się łatwo przyciąć do pożądanego rozmiaru, a nawet dopasować do rany pod względem kształtu. Ich wewnętrzna warstwa jest samoprzylepna, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby stosować dodatkowe mocowanie na ranie. Dodatkowo są one wodoodporne i można z nich korzystać podczas kąpieli.
Poza klasycznymi opatrunkami hydrokoloidowymi na rynku występuje także hydrokoloidowa pasta do ran sączących się. Wyrób medyczny nakłada się bezpośrednio na ranę i następnie pokrywa opatrunkiem wtórnym. Pasta wypełnia ranę, dzięki czemu opatrunek hydrokoloidowy przylega lepiej do jej powierzchni.
Jak często zmieniać opatrunki hydrokoloidowe?
W przypadku plastrów koloidalnych zmiana opatrunku przebiega rzadziej niż gdyby zastosowano tradycyjny opatrunek. Opatrunek hydrokoloidowy należy zmienić pomiędzy 2 a 6 dniem od momentu założenia, gdy u rannego zaobserwowano nadmierny wysięk. Podczas zmiany opatrunku można zaobserwować żółty żel o przykrym zapachu – wydzielinę można usunąć poprzez przepłukanie rany solą fizjologiczną lub środkiem antyseptycznym, wraz z postępem gojenia powinno być jej coraz mniej.
Czy plastry na odleżyny są refundowane?
Opatrunek przeciwodleżynowy hydrokoloidowy podlega refundacji NFZ. Przysługuje ona każdemu pacjentowi, który ma aktualne ubezpieczenie zdrowotne i dysponuje zleceniem wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza dowolnej specjalności, fizjoterapeutę, pielęgniarkę lub położną
Plastry na odleżyny refundowane to np. opatrunki Medisorb H marki Matopat (producentem jest TZMO). Ich cena bez refundacji wynosi około 7,00 złotych za sztukę (dotyczy rozmiaru 10 x 10 cm), z refundacją (gdy opatrunek został przepisany na przewlekłe owrzodzenia — jedynie 2,30), natomiast jeśli u pacjenta zdiagnozowano genetycznie uwarunkowaną chorobę, pęcherzowe oddzielanie się naskórka (Epidermolysis bullosa), cena z refundacją wynosi jedynie 0,28 złotych. Poziom odpłatności można sprawdzić na recepcie uzyskanej od lekarza. W przypadku opatrunków o większym rozmiarze (15 x 15 cm, 20 x 20 cm) ceny są nieznacznie wyższe..
Najczęściej zadawane pytania
Co to są plastry hydrokoloidowe?
Kiedy stosować opatrunki hydrokoloidowe?
Jak działają opatrunki hydrokoloidowe?
Czy opatrunki hydrokoloidowe można stosować na odleżyny?
Czym są żele hydrokoloidowe?
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Powiązane wpisy
Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...
Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...
Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....
Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...
Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...
Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...
Komentarze
1. Czy plastry hydrozelowe można po zdjęciu umyć i założyć ponownie?
2. Czy orasty hydrozelowe są wielorazowego użytku?
Replied by: Alicja On 2024-11-27
Witam. Czy opatrunek można stosować w odlezynach do całkowitego wygojenia? Stosujemy na rany na tylnej części głowy oraz na kości ogonowej. I jeszcze jedno pytanie gdzie mogę kupić pastę do wypełnienia rany i czy na to również mogę przykleić plaster?
Replied by: Joanna On 2023-10-17
Zdejmując te opatrunki szwy nie zostaną uszkodzone?
Replied by: Alicja On 2023-10-02
Mąż jest po zabiegu usuniècia czerniaka.Zgodnie z zalecenie lekarza na ranę zakładam opatrunek hydrokoloidowy Granuflex ekstra thin.Opatrunek winnam wymieniać co 3 dni.Opatrunek zmieniam jednak częściej gdyż już po 1 dniu pod opatrunkiem gromadzi się biały nalot.Czy to jest coś niebezpiecznego?
Dzièkuję za informacjè.pozdrawiam Maria
Replied by: Joanna On 2023-09-26
Dzień dobry,mąż jest po zabiegu usunięcia czerniaka.Lekarz zalecił stosowanie opatrunku Granuflex extra thin.Po założeniu opatrunku zaczął się pod nim tworzyć biały nalot i wyciekać jakiś płyn.Czy to jest w wyniku źle założonego opatrunku ? Co powinnam zrobić?
Pozdrawiam Maria
Replied by: Joanna On 2023-09-08
Mąż po operacji na wyrostka robaczkowego, czy możemy samodzielnie robić opatrunki w domu? Czy można zwrócić się do pielęgniarki ?
Replied by: Alicja On 2023-06-13
Witam,
przy objawie Raynauda zrobiła mi się ranka na opuszce palca, trudno się goi ze względu na słabe krążenie w palcach. Pojawiająca się świeża tkanka jest bardzo delikatna i wrażliwa na każdy dotyk. Czy mogę zastosować na opuszkę Granulex extra thin?
Replied by: Joanna On 2023-05-15
Witam i proszę o pomoc dla męża ,jest do 4 udarach( 2016,2017, 2021 i 2023(luty) i paraliżu prawostronnym! Leżąco człapiący przy chodziku, nie wychodzi z domu! Cukrzyk tabletkowy. Na szczytach pośladków pojawiły się odleżyny Pół roku temu na prawym pośladku wielości dużego paznokciawcześnie zauważyłam-wyleczyłam Bactirasem.! Ale na początku tego roku drugi pośladek również został dotkniętym odleżyną! Poprzedni opatrunek nie zadziałał,pielęgniarka środowiskowa zastosowała leczenie opatrunkiem Allevyn ,po tygodniu neden poślacek zasklepiony ,drugi niestery oporny! Teraz mam do dyspozycji opatrunek Granuflex i maść żel GranuGel. Pielęgniarka jest na urlopie więc mam pytanie który z wymienionych opatrunków mam zastosować? Dziękuję za uwagą. Pozdrawiam Elżbieta
Replied by: Joanna On 2023-05-05
Czy opatrunek granuflex thien można stosować u 4 miesięcznego maluszka?
Replied by: Joanna On 2023-04-14
Mam rany takie jak owrzodzenia na palcach u nogi. Dawno temu miałam je odmrożone. Proszę o poradę. Maria
Replied by: Joanna On 2023-04-07
Replied by: Joanna On 2023-04-07
Moja mama ma obrzeki na lydkach ( jest po udarze ale chodzi ) , Dzisiaj zdejmując jej pieluchę zahaczylam o jej Ludkę paznokciem. Zrobiłam małą rankę, z której polała się krew a teraz jej wypływa woda. Czy mogę użyc plastra hydrocolloid dressings dr.max
Replied by: Joanna On 2023-01-30
Dzień dobry. Mam ranę na kostce w wyniku miejscowego niedokrwienia spowodowanego obrzękiem. Przez 4 tygodnie utrzymywał się wysiek. Teraz uległ zmniejszeniu. Czy to dobrze? Od początku stosuje granuflex. Czy zmienić opatrunek na inny. Jeśli tak to jaki. Dziękuję za odpowiedź.
Replied by: Joanna On 2023-01-09
Dzień dobry , czy przed założeniem Granuglexu trzeba ogrzać w dłoniach ?
Dziękuję
Replied by: Joanna On 2022-12-27
Czy mozna używać tego opatrunku na lekkie poparzenie tłuszczem w domu chodzi o dlon Pozdrawiam.
Replied by: Joanna On 2022-12-21
Miałam otwarta ranę pod piersią po operacji powiększenia piersi, Pani doktor przepisała mi te plastry natomiast one bardziej otworzyły mi rane. Czy tak powinno byc?
Replied by: Joanna On 2022-11-18
Mama ma cienka i pergaminowa skórę na łydkach.Jak zdejmować opatrunek, żeby tej skóry nie uszkodzić.
Replied by: Joanna On 2022-02-04
Witam,
Po skleroterapii zrobiły mi się na nogach bolace rany z wysiekiem czy mogę stosować te plastry lub pastę aby rany zagoiły się,? Czy opatrunek zakłada się strona z klejem do skóry? Tak jest przynajmniej w opisie wyjaśnione
Replied by: Joanna On 2021-11-30
Czy mogę zastosować plaster na rane, po amputacji opuszki palca ? Rana świeża bez szwów. Po amputacji opatrunek z maści na sorze i teraz musze wymieniać opatrunki...
Replied by: Joanna On 2021-11-23
Czy opatrunek można stosować na rany z szwami?
Replied by: Joanna On 2021-11-19
Czy strona klejąca opatrunku ma przylegać bezpośrednio do rany
Replied by: Joanna On 2021-11-04
Zadaj pytanie lub napisz komentarz