Bella

Silikon na blizny. Czy silikon jest skuteczny w leczeniu blizn? Jak działa?

Przeczytano 4 370
 

Silikon znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Substancja ta stanowi ważny składnik opatrunków, soczewek kontaktowych, a także implantów. Czy silikon jest skuteczny w leczeniu blizn? Na czym polega mechanizm działania tej substancji? Odpowiadamy na te pytania.

Silikon na blizny

Silikon to syntetyczny polimer krzemoorganiczny o strukturze siloksanów, składający się z atomów krzemu i tlenu. Charakteryzują go właściwości takie jak:

  • biozgodność;
  • elastyczność;
  • niepalność;
  • przepuszczanie niektórych gazów (np. tlenu);
  • hamowanie utraty wody;
  • wysokie bezpieczeństwo w kontakcie ze skórą;
  • wysoka trwałość – odporność termiczna i chemiczna.

Silikon odgrywa ważną rolę w leczeniu blizn. Najczęściej jest on wykorzystywany w formie opatrunków i plastrów, które dobrze izolują środowisko rany – z jednej strony chronią ją przed zanieczyszczeniami i utratą wody, a z drugiej – zapewniają odpowiednią wentylację, niezbędną do prawidłowego przebiegu procesu gojenia.
Opatrunek silikonowy na blizny to nie jedyna forma wykorzystania tego polimeru we wspomaganiu gojenia ran. Inne zastosowania to tzw. mobilizacja blizny – silikon w formie żelu może posłużyć do masowania blizny i jej delikatnego rozciągania. Silikon jest używany także w terapii uciskowej blizn oparzeniowych w celu zapobieżenia ich rozrostowi.

Czy silikon jest skuteczny w leczeniu blizn? Jak działa silikon na blizny?

Mechanizm oddziaływania silikonu na blizny nie został jednoznacznie wyjaśniony, ale jego skuteczność została udowodniona – jeśli chodzi o zapobieganie rozwojowi blizn przerostowych, kształtuje się ona na poziomie ponad 68%.
Silikon wykazuje właściwości zmiękczające i wygładzające skórę. Jego regularne stosowanie prowadzi do wygładzenia blizny oraz zmniejszenia jej widoczności. Warstwa silikonowa dopasowuje się do indywidualnego kształtu blizny i tworzy na skórze niewidoczny film ochronny, odporny na zmywanie wodą. Takie zabezpieczenie chroni przed utratą wilgoci, a jednocześnie przepuszcza tlen niezbędny do procesów gojenia się blizny.


Silikon jest substancją od lat wykorzystywaną w medycynie, ponieważ jest rozciągliwy niczym druga skóra i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Duże znaczenie ma bezpieczeństwo stosowania silikonu – to materiał, który nie uczula ani nie podrażnia w kontakcie ze skórą. Wykazano także że skóra po aplikacji silikonu jest cieplejsza, co może hamować nadmierną produkcję kolagenu, a w rezultacie zmniejszać ryzyko powstawania blizn przerostowych i keloidów.
Jedną z popularnych postaci silikonu, stosowanych w leczeniu ran, są plastry na blizny po cesarskim cięciu. Te produkty poprawiają wygląd i elastyczność blizn, redukują również nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból czy swędzenie.
Silikon można stosować do leczenia wszystkich rodzajów blizn, zarówno świeżych, jak i już istniejących, a także profilaktycznie. Ważne jednak, aby rana była już wygojona. Polimer reguluje proces powstawania włókien kolagenowych, pobudza tkankę do regeneracji, ogranicza ryzyko powstawania blizn patologicznych oraz zmniejsza widoczność blizny. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie plastry silikonowe na blizny? Kiedy zacząć stosować tego typu wyroby?

Plastry silikonowe i opatrunki silikonowe – jaki produkt wybrać?

Silikon stosowany w leczeniu blizn jest dostępny w następującej postaci:

  • żele silikonowe;
  • plastry silikonowe.

Obie formy można łączyć z innymi metodami leczenia blizn, takimi jak np. iniekcje kortykosteroidów czy ucisk.
Plastry silikonowe na blizny sprawdzą się dobrze zarówno w przypadku blizn pourazowych, jak i pooperacyjnych oraz oparzeniowych. Można je stosować na bliznach o dużej i małej powierzchni (wiele z nich da się docinać do dowolnego rozmiaru). Przykładem wyrobu medycznego polecanego do leczenia blizn jest plaster silikonowy Codosil Adhesive. Miękki i samoprzylepny pozwala na estetyczną oraz bezbolesną korekcję blizn, zarówno tych nowych, jak i już istniejących.
Żele silikonowe nadają się do opatrywania niewielkich blizn, np. znajdujących się na twarzy, zapewniając ochronę przed bodźcami zewnętrznymi oraz odpowiednie nawilżenie.

WAŻNE: Zarówno żele, jak i silikonowe plastry na blizny nie powinny być stosowane na ranach otwartych, niecałkowicie zagojonych oraz sączących. Istnieją także choroby dermatologiczne, które stanowią przeciwskazania do tego, aby wykorzystać żel lub plaster silikonowy na blizny. Przed zastosowaniem opatrunku zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 861 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 463 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 161 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 476

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 669

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 072

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej