
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Rana przewlekła może powstać w wyniku niewłaściwej pielęgnacji rany ostrej. Przyczyną może być także choroba, np. cukrzyca. Jak leczyć rany przewlekłe? Co stosować, by im zapobiec? Odpowiadamy na te pytania.
Czym jest rana przewlekła? Definicja mówi, że jest to rana, która nie goi się przez okres kilku tygodni, pomimo zastosowania profesjonalnych procedur leczniczych wspomagających gojenie. Podział ran ze względu na czas gojenia nie został jednak do końca sprecyzowany. W literaturze naukowej można się spotkać z tym, że za przewlekłą ranę jest uznawana rana, która nie goi się w ciągu 1-2 tygodni, ale można spotkać także opracowania, w których, dopiero gdy okres gojenia przekracza 8 tygodni, zranienie jest uznawane za przewlekłe.
Rana ostra powstaje nagle, w wyniku działania zewnętrznych czynników, goi się szybko, zwykle bez komplikacji i nie stanowi poważnego zagrożenia. Tymczasem rana przewlekła tworzy się stopniowo, np. wskutek trwałego nacisku spowodowanego unieruchomieniem chorego, jako powikłanie przebytej niewydolności żylnej lub w przebiegu cukrzycy. Rany przewlekłe mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakażeń, ich leczenie jest skomplikowane ze względu na duże ryzyko wystąpienia martwicy tkanek.
Leczenie ran przewlekłych opiera się na strategii TIME opracowanej przez EWMA (European Wound Management Association). Akronim powstał z liter:
Samo koncentrowanie się na ranie przewlekłej nie wystarczy, aby ją wyleczyć. Kluczowe jest również leczenie przyczynowe. U cukrzyków należy wyrównać zaburzenia stężenia glukozy, u pacjentów przewlekle leżących trzeba często zmieniać pozycję ciała, tymczasem u chorych na zaburzenia krążenia niezbędne jest poprawienie ukrwienia kończyn, np. poprzez leczenie uciskiem. Niezbędna jest także modyfikacja diety i uzupełnienie niedoborów żywieniowych. W skrajnych przypadkach zakażenie i martwica tkanek mogą wymagać amputacji chorej części kończyny – tak jest np. w zespole stopy cukrzycowej.
Leczenie trudno gojących się ran można przyspieszyć poprzez odpowiedni proces pielęgnowania pacjenta z raną przewlekłą. Kluczowe jest:
Leczenie ran przewlekłych w domu lub w warunkach szpitalnych można przyspieszyć poprzez stosowanie opatrunków specjalistycznych, takich jak:
Leczenie ran przewlekłych może wspomóc także żel Octenisept. Wyrób medyczny zapobiega rozwojowi infekcji, tworzy na powierzchni rany warstwę ochronną oraz zapewnia optymalny poziom wilgotności niezbędny do jej zagojenia.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz