
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Leczenie ran to złożony proces. Aby rana goiła się prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – dezynfekcja i zmiana opatrunków. Warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które przyspieszają gojenie ran oraz zadbać o to, aby organizm otrzymywał składniki odżywcze niezbędne dla procesów regeneracyjnych.
Leczenie ran zależy od rodzaju rany oraz etapu jej gojenia. Jeśli rana znajduje się w pierwszym okresie gojenia (tzw. fazie zapalenia), konieczne jest przede wszystkim zatamowanie krwawienia oraz przyspieszenie naturalnego oczyszczenia rany. Na tym etapie kluczowe jest także pochłanianie nadmiaru wydzieliny oraz zapobieganie infekcji wtórnej.
Gdy gojenie przejdzie do fazy ziarninowania i naskórkowania (wzrostu), niezbędne będzie opatrzenie rany tak, aby utrzymać w jej otoczeniu wilgotne środowisko, a jednocześnie pochłaniać nadmiar wydzieliny. Na tym etapie cały czas bardzo istotne jest zapobieganie infekcji wtórnej, a także ochrona przed urazem mechanicznym.
Ostatni etap gojenia ran, tzw. faza przebudowy, wymaga stosowania miejscowych opatrunków silikonowych. Jeśli w miejscu zranienia powstała blizna, wdrażane są różne metody jej korekcji – od nieinwazyjnych, takich jak np. stosowanie specjalnych preparatów, które wygładzają i wybielają blizny, po inwazyjne – np. korekcję chirurgiczną.
Jeśli chodzi o leczenie ran przewlekłych, takich jak stopa cukrzycowa czy też owrzodzenia, w pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu przyczynowym, tj. przeciwdziałać chorobie, która spowodowała utrudnione gojenie się ran. Następnie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ran – oczyszczanie przy każdej zmianie opatrunku, stosowanie preparatów o działaniu odkażającym oraz nawilżanie. Leczenie ran przewlekłych w domu jest jak najbardziej możliwe, pod warunkiem utrzymania stałego kontaktu z pielęgniarką. Zarówno pacjent, jak i jego rodzina powinni zostać poinstruowani odnośnie sposobu zmiany opatrunku i innych metod leczenia ran.
Oto najważniejsze zasady pielęgnacji ran:
Na czym polega pielęgnacja rany po CC? Początkowo pacjentce zakłada się opatrunek na rany pooperacyjne, na tym etapie rana nie wymaga specjalnego traktowania, należy jedynie pamiętać, aby jej nie moczyć. Po zdjęciu opatrunku kluczowe jest odpowiednie oczyszczanie za pomocą wody z mydłem oraz ochrona przed urazami mechanicznymi. Pielęgnacja rany pooperacyjnej po CC polega więc także na rezygnacji z ubrań, które mogłyby podrażniać ranę oraz, dopóki na ranie są szwy, unikaniu nadwyrężania mięśni brzucha.
W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl jest dostępnych wiele specjalistycznych produktów służących do pielęgnacji ran. Znajdziesz tutaj zarówno opatrunki do różnych typów ran, jak i środki służące do dezynfekcji oraz preparaty przyspieszające gojenie.
Rekomendowane opatrunki na rany to między innymi:
Natomiast polecane produkty do dezynfekcji rany, przyspieszające jej gojenie to np.:
Gojenie ran jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Aby regeneracja przebiegała prawidłowo, istotne jest także odpowiednie żywienie i zapewnienie organizmowi cennych składników odżywczych. Dieta powinna brać pod uwagę nie tylko rodzaj posiadanych przez pacjenta ran, ale również jego płeć i wiek oraz ogólny stan zdrowia. Kluczowe są:
Jeśli zwykła dieta nie wystarcza na pokrycie indywidualnego zapotrzebowania pacjenta, może być konieczne włączenie suplementów diety. W każdym wypadku zaleca się jednak konsultację z lekarzem.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz