Bella

Leczenie ran. Higiena i pielęgnacja rany. Jakie produkty? Piramida zdrowego żywienia.

Przeczytano 5 877
 

Leczenie ran to złożony proces. Aby rana goiła się prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – dezynfekcja i zmiana opatrunków. Warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które przyspieszają gojenie ran oraz zadbać o to, aby organizm otrzymywał składniki odżywcze niezbędne dla procesów regeneracyjnych.

Leczenie ran – rodzaje ran, etapy gojenia rany

Leczenie ran zależy od rodzaju rany oraz etapu jej gojenia. Jeśli rana znajduje się w pierwszym okresie gojenia (tzw. fazie zapalenia), konieczne jest przede wszystkim zatamowanie krwawienia oraz przyspieszenie naturalnego oczyszczenia rany. Na tym etapie kluczowe jest także pochłanianie nadmiaru wydzieliny oraz zapobieganie infekcji wtórnej.

Gdy gojenie przejdzie do fazy ziarninowania i naskórkowania (wzrostu), niezbędne będzie opatrzenie rany tak, aby utrzymać w jej otoczeniu wilgotne środowisko, a jednocześnie pochłaniać nadmiar wydzieliny. Na tym etapie cały czas bardzo istotne jest zapobieganie infekcji wtórnej, a także ochrona przed urazem mechanicznym.

Ostatni etap gojenia ran, tzw. faza przebudowy, wymaga stosowania miejscowych opatrunków silikonowych. Jeśli w miejscu zranienia powstała blizna, wdrażane są różne metody jej korekcji – od nieinwazyjnych, takich jak np. stosowanie specjalnych preparatów, które wygładzają i wybielają blizny, po inwazyjne – np. korekcję chirurgiczną.

Jeśli chodzi o leczenie ran przewlekłych, takich jak stopa cukrzycowa czy też owrzodzenia, w pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu przyczynowym, tj. przeciwdziałać chorobie, która spowodowała utrudnione gojenie się ran. Następnie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ran – oczyszczanie przy każdej zmianie opatrunku, stosowanie preparatów o działaniu odkażającym oraz nawilżanie. Leczenie ran przewlekłych w domu jest jak najbardziej możliwe, pod warunkiem utrzymania stałego kontaktu z pielęgniarką. Zarówno pacjent, jak i jego rodzina powinni zostać poinstruowani odnośnie sposobu zmiany opatrunku i innych metod leczenia ran.

Higiena i pielęgnacja ran. Jak przyspieszyć gojenie ran?

Oto najważniejsze zasady pielęgnacji ran:

  • przed opatrzeniem konieczne jest dokładne oczyszczanie rany;
  • miejsce zranienia należy zabezpieczyć odpowiednio dobranym plastrem lub opatrunkiem;
  • opatrunek powinien być regularnie zmieniany, a rana przemywana;
  • aby przyspieszyć gojenie ran, warto stosować specjalne preparaty, dopasowane pod względem działania do rodzaju rany oraz etapu gojenia, na którym się ona obecnie znajduje;
  • częstotliwość zmiany opatrunku powinna być każdorazowo ustalona przez lekarza, natomiast stan rany regularnie kontrolowany. Jeśli chodzi o leczenie trudno gojących się ran, kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, tak aby zapobiec wtórnym infekcjom.

Na czym polega pielęgnacja rany po CC? Początkowo pacjentce zakłada się opatrunek na rany pooperacyjne, na tym etapie rana nie wymaga specjalnego traktowania, należy jedynie pamiętać, aby jej nie moczyć. Po zdjęciu opatrunku kluczowe jest odpowiednie oczyszczanie za pomocą wody z mydłem oraz ochrona przed urazami mechanicznymi. Pielęgnacja rany pooperacyjnej po CC polega więc także na rezygnacji z ubrań, które mogłyby podrażniać ranę oraz, dopóki na ranie są szwy, unikaniu nadwyrężania mięśni brzucha.

Produkty do pielęgnacji ran – jakie wybrać?

W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl jest dostępnych wiele specjalistycznych produktów służących do pielęgnacji ran. Znajdziesz tutaj zarówno opatrunki do różnych typów ran, jak i środki służące do dezynfekcji oraz preparaty przyspieszające gojenie.
Rekomendowane opatrunki na rany to między innymi:

  • Advazorb z chłonnej pianki poliuretanowej z silikonową warstwą – opatrunek jest przeznaczony do leczenia ran chirurgicznych z wysiękiem, odleżyn oraz ran urazowych, charakteryzują go dobre właściwości absorpcyjne;
  • Medisorb ze srebrem – samoprzylepny opatrunek chłonny wykazuje właściwości antybakteryjne i bakteriobójcze. Jego dodatkowe zalety to pochłanianie nadmiaru wysięku przy jednoczesnym utrzymaniu wilgoci niezbędnej do prawidłowego gojenia się rany;
  • Algivon z miodem Manuka – opatrunek alginianowy nasączony miodem Manuka w kontakcie z raną przyjmuje formę miękkiego żelu. Produkt stwarza wilgotne środowisko niezbędne dla prawidłowego gojenia się rany, a jednocześnie odkaża ją i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się w jej środowisku substancji aktywnych.

Natomiast polecane produkty do dezynfekcji rany, przyspieszające jej gojenie to np.:

  • żel Octenisept – produkt przyspiesza gojenie się ran ostrych i lekkich oparzeń. Wyrób medyczny tworzy na powierzchni rany warstwę ochronną, która nie przepuszcza patogenów i zapobiega rozwojowi infekcji, a jednocześnie, zapewnia optymalny poziom wilgotności w ranie;
  • spray Prontosan – wyrób medyczny jest przeznaczony do stosowania na ranach powierzchniowych i oparzeniach oraz ranach ostrych i przewlekłych. Spray oczyszcza i nawilża ranę, a także chroni ją przed wtórną infekcją.

Piramida zdrowego żywienia – wsparcie procesu leczenie rany

Gojenie ran jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Aby regeneracja przebiegała prawidłowo, istotne jest także odpowiednie żywienie i zapewnienie organizmowi cennych składników odżywczych. Dieta powinna brać pod uwagę nie tylko rodzaj posiadanych przez pacjenta ran, ale również jego płeć i wiek oraz ogólny stan zdrowia. Kluczowe są:

  • nawodnienie – pacjent powinien przyjmować około 1,5–2 litrów płynów na dobę;
  • podaż witamin, pierwiastków mineralnych, białek, węglowodanów i tłuszczy zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta.

Jeśli zwykła dieta nie wystarcza na pokrycie indywidualnego zapotrzebowania pacjenta, może być konieczne włączenie suplementów diety. W każdym wypadku zaleca się jednak konsultację z lekarzem.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., KIKGEL Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 820 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 429 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 124 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 442

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 640

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 040

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej